Kosmetyki ekologiczne zyskują coraz więcej zwolenników nie tylko wśród entuzjastów życia zgodnie z naturą, ale też wśród osób, szukających nowych rozwiązań w makijażu i pielęgnacji, które sprawdzą się nawet w przypadku skóry wrażliwej czy skłonnej do trądziku. Jednak wśród gąszczu produktów z napisami „eco”, „organiczne” czy „naturalne” łatwo się pogubić. Co tak właściwie oznaczają te określenia? I jak zyskać pewność, że wybierane przez nas kosmetyki są tak „eco”, jak to sugerują producenci?
Kosmetyki naturalne i organiczne
Kosmetyki naturalne to najszersza nazwa dla produktów pochodzenia roślinnego, zwierzęcego bądź mineralnego. Nie jest jednak prawnie uwarunkowane, jaki procent składników danego produktu musi być w pełni naturalnych, by producent mógł użyć tej nazwy. Są jednak wytyczne, które sugerują, że taki kosmetyk nie powinien być testowany na zwierzętach, do produkcji nie używa się surowców wytwarzanych z przetworzonej ropy naftowej, a jego główny składnik jest pochodzenia roślinnego. Kosmetyki organiczne natomiast powinny mieć w 95% składników naturalnych, które pochodzą z ekologicznych upraw. Takie produkty nie mogą też zwierać modyfikowanych genetycznie składników. Jednak również ta grupa nie podlega ścisłemu nadzorowi.
Kosmetyki ekologiczne
Najściślej kontrolowany dział kosmetyków to produkty z napisem „eco”. By używać tego miana, producent musi uzyskać certyfikat od niezależnej organizacji potwierdzający naturalność kosmetyków. Produkty z tym znaczkiem składają się z substancji pochodzących z ściśle nadzorowanych upraw, w których bada się nawet skład gleby czy wodę deszczową, która nawadnia pola. Zakazane jest stosowanie w nich silikonów, parabenów czy aromatów syntetycznych. Takie kosmetyki są bezzapachowe lub mają zapachy uzyskane za pomocą olejków eterycznych. Specjalne wymogi musi spełniać też linia produkcyjna, na której powstają, gdyż nie mogą one stykać się kosmetykami nieekologicznymi ani preparatami do czyszczenie maszyn, które nie mają oznaczenia „eco”.
Czemu warto wybrać kosmetyki ekologiczne?
Kosmetyki z certyfikatami znajdują się na półkach miłośniczek ekologicznego stylu życia, ale mogą być też rozwiązaniem dla osób, które borykają się z alergiami czy innymi problemami skórnymi. Ich skład jest krótki i naturalny, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia uczulenia przy ich stosowaniu. Nie drażnią też intensywnym zapachem i nie zaogniają stanów zapalnych. Są także bezpieczne dla środowiska, gdyż w ich produkcji dozwolone są jedynie procesy takie jak destylacja z użyciem pary wodnej, filtracja, suszenie, mielenie czy ekstrakcja, które nie mają żadnego negatywnego wpływu na otoczenie.
Jakie kosmetyki ekologiczne można kupić?
Dziś w ofercie firm zajmujących się produkcją ekologicznych kosmetyków znajduje się już mnóstwo produktów pielęgnacyjnych i przeznaczonych do makijażu. Możemy obecnie kupić szereg kremów, olejków, mydeł czy żeli pod prysznic, a także balsamów do ust, podkładów czy tuszów do rzęs. Miłośnicy tego typu kosmetyków mogą więc spokojnie zaopatrzyć nimi całą kosmetyczkę.
0 komentarzy