Piękne włosy to marzenie każdej z nas. Co jednak zrobić, jeśli mimo naszych starań i zabiegów pielęgnacyjnych wciąż pojawia się problem łamania włosów? Czy możemy mu zapobiegać? Jakie są jego przyczyny?
.
Dlaczego włosy stają się łamliwe?
Na pewno wielokrotnie zastanawiałaś się, dlaczego mimo regularnej i odpowiednio dobranej pielęgnacji włosy wciąż nie są w najlepszym stanie. Szczególnie często problem ten dotyka nas zimą i tuż po niej. To właśnie wtedy nasza fryzura potrzebuje silniejszej regeneracji, odżywienia i dodatkowych zabiegów, by dobrze się prezentować. Jakie czynniki mają wpływ na to, że właśnie w tym okresie nasze włosy tak bardzo cierpią? Niestety przyczyn takiego stanu może być wiele, często nawet same nieświadomie możemy przyczyniać się do łamliwości włosów.
Przyczyny zewnętrzne
Główną przyczyną nadmiernej łamliwości włosów są uszkodzenia mechaniczne. Na gorszą kondycję włosów wpływać może noszenie zimą czapki i grubych szalików, które poprzez pocieranie wpływają negatywnie na strukturę włosa. Często wpływ na stan naszej fryzury ma także źle dobrana szczotka lub nieodpowiednia technika czesania, częsta stylizacja gorącym powietrzem, używanie prostownicy lub lokówki, kosmetyki z alkoholem, a nawet związywanie włosów zbyt ciasno gumką. Nie bez wpływu pozostają także zabiegi chemiczne – farbowanie, rozjaśnianie czy trwała ondulacja, szczególnie przeprowadzone w domu mogą bardzo zniszczyć nasze włosy.
.
Przyczyny wewnętrzne
Oczywiście poza mechanicznymi uszkodzeniami, wpływ na stan naszych włosów ma także to, co dzieje się z naszym organizmem w jego wnętrzu. Zła dieta, stres, niewyspanie – to wszystko także może odbić się na kondycji naszej fryzury. Szczególnie dobrze możemy to zauważyć właśnie pod koniec zimy, kiedy to uboga w warzywa i owoce dieta, niedobór witamin i światła słonecznego odbija się na naszej cerze i włosach. Wpływ na wypadanie i łamliwość włosów mogą mieć także choroby skóry, zaburzenia hormonalne lub niewystarczająca ilość wypijanej wody.
.
Jak radzić sobie z łamliwymi włosami?
Walkę z łamliwością włosów powinnyśmy zacząć od wewnątrz. Postarajmy się, by nasza dieta była bogata w witaminy, szczególnie A, E i C, a także te z grupy B. Kolejnym ważnym składnikiem będzie także białko – powinno znajdować się ono zarówno w codziennym jadłospisie, jak również w kosmetykach do pielęgnacji włosów. Warto więc regularnie sięgać po odżywki i maski, które w swoim składzie mają na przykład keratynę lub inne proteiny.
Do pielęgnacji fryzury od zewnątrz warto także włączyć oleje i regularnie przeprowadzać zabieg olejowania włosów. Więcej na ten temat pisaliśmy już w jednym z naszych poprzednich artykułów i zachęcamy do jego lektury.
Pamiętajmy także, że zadbane włosy opierają się przede wszystkim na równowadze w pielęgnacji – musimy dostarczać im odpowiedniej i dopasowanej do ich struktury ilości składników odżywczych z różnych grup – emolientów, humektantów i protein. W regeneracji fryzury może pomóc także włączenie do codziennej pielęgnacji regularnego stosowania peelingów do skóry głowy.
Pamiętajmy, że proces regeneracji włosów jest niestety długotrwały i mozolny, dlatego nie warto zniechęcać się brakiem widocznej poprawy po kilku dniach od wprowadzenia zmian. Poprawa stanu naszej fryzury może bowiem zacząć być widoczna dopiero po 3-4 miesiącach regularnej i intensywnej pielęgnacji.
0 komentarzy