Zabezpieczanie końcówek to jeden z filarów prawidłowej pielęgnacji włosów. O tym, w jaki sposób należy to robić oraz czego używać, przeczytasz w kolejnych częściach tekstu.
Dlaczego warto je chronić?
Jesienią i zimą końcówki włosów narażone są nie tylko na szkodliwe działanie silnego wiatru czy niskich temperatur. Równie groźne są dla nich uszkodzenia mechaniczne spowodowane przez regularne ocieranie się końców o powierzchnie płaszczy, kurtek czy szalików. Im włosy są dłuższe, tym mocniejszej ochrony potrzebują. Zabezpieczanie końcówek powinno stać się nawykiem także tych osób, które o tej porze roku pracują w trudnych warunkach i przez znaczną część dnia noszą ochronne nakrycia głowy. Warto, aby ten prosty zabieg do swojej rutyny włączyły również miłośniczki aktywności na świeżym powietrzu.
Co zyskasz, regularnie zabezpieczając końcówki włosów?
- Sprawisz, że będą mniej podatne na rozdwajanie i kruszenie.
- Staną się mniej niesforne i łatwiejsze w rozczesywaniu.
- Zyskają zdrowy wygląd oraz naturalny blask.
Chronienie końcówek przed otarciami ułatwia walkę o zdrowe i piękne włosy. W pozytywny sposób wpływa też na efektywność procesu ich zapuszczania.
Metody zabezpieczania końcówek
Czego używać do zabezpieczania końcówek? Do najpopularniejszych produktów należą:
- naturalne oleje
- silikonowe olejki
- jedwab
Trudno jednoznacznie określić, który z nich będzie najlepszym wyborem na jesień i zimę, ponieważ ich skuteczność zależy od rodzaju włosów i indywidualnych preferencji. Jedynym sposobem na znalezienie swojego ideału jest więc samodzielne testowanie.
Gdy znajdziesz swojego ulubieńca, upewnij się jeszcze, czy lepiej sprawdza się zaaplikowany na suchych, czy wilgotnych włosach. W pierwszym przypadku niewielką ilość rozprowadza się na końcówkach dopiero po umyciu i wysuszeniu włosów. Z kolei w drugim – olejek czy jedwab nakłada się tuż po spłukaniu i delikatnym odsączeniu włosów.
Jeśli wiesz, że Twoje włosy lubią różnorodność, możesz wyposażyć się w kilka produktów i nakładać je wymiennie. Możesz też tworzyć z nich duety, czyli np. rozprowadzać na końcach najpierw olejek malinowy, a zaraz po nim jedwab (zabezpieczanie dwuetapowe). Gdy okaże się, że końcówki są przekarmione, wystarczy dokładnie oczyścić je szamponem, a następnie powrócić do ulubionej pielęgnacji.
0 komentarzy