Humektanty, emolienty, proteiny – czego potrzebują włosy idealne?

utworzone przez | sty 16, 2018 | Włosy idealne

Emolienty, humektanty, proteiny – czasami w świecie kosmetyków do pielęgnacji włosów naprawdę można się pogubić. Jak rozróżnić poszczególne składniki i właściwości odżywek, by dostarczyć naszym włosom wszystkie potrzebne im do zdrowia i pięknego wyglądu składniki? Przeczytajcie!

 

Proteiny

O tym, jak zbudowane są włosy i dlaczego, by były w pełni zdrowe, warto co jakiś czas sięgać po odżywki i maski z proteinami, pisaliśmy już w jednym z naszych poprzednich artykułów. Przypominamy więc, że włosy zbudowane są z aminokwasów, dlatego produkty zawierające keratynę i inne proteiny pozwalają nam uzupełnić ubytki w ich strukturze. Warto więc raz na jakiś czas, jednak niezbyt często sięgać po tego typu kosmetyki, lub zajrzeć do domowej spiżarni i sięgnąć po jajka, jogurt lub kefir i z nich przygotować domową maseczkę, która pomoże odbudować i poprawić wygląd włosów.

Pamiętajmy jednak, że włosy bardzo łatwo możemy przeproteinować i otrzymać efekt odwrotny od zamierzonego. Dlatego po proteiny sięgajmy nie częściej niż raz na tydzień, za każdym razem obserwując wygląd włosów.

 

fotolia.com, #78605877 | Autor: blackday

 

Humektanty

Choć nazwa humektanty może brzmieć nieco tajemniczo, tak naprawdę chodzi tu po prostu o substancje nawilżające. W przypadku produktów do włosów są to na przykład substancje naturalne takie jak miód, aloes, mocznik, a także kwas hialuronowy, panthenol czy gliceryna. Mają one zdolność do wiązania i zatrzymywania wilgoci we włosach i sprawiają, że włosy stają się lepiej nawilżone. Dzięki tym substancjom włosy nabierają blasku i stają się miękkie.

Humektanty są niezbędne przede wszystkim w pielęgnacji włosów suchych oraz takich, które podatne są na łamanie i mają tendencję do kruszenia. Pamiętajmy jednak, że podobnie, jak w przypadku protein, także z substancjami nawilżającymi możemy przesadzić. Gdy dostarczamy naszej fryzurze zbyt dużo substancji nawilżających, włosy mogą stać się szorstkie w dotyku lub bardziej puszyć się pod wpływem wilgoci.

 

fotolia.com, 114945152 | Autor: Piotr Marcinski

 

Emolienty

Ostatnią grupą substancji, która niezbędna jest w pielęgnacji włosów, są emolienty. To substancje, które działają zmiękczająco zarówno na skórę, jak i na włosy. Często stosowane są także do leczenia skóry bardzo suchej. Do emolientów zaliczamy przede wszystkim tłuszcze i oleje. W połączeniu z humektantami dbają one o nawilżenie włosów.

Emolienty doskonale sprawdzają się w przypadku włosów puszących się i potrzebujących wygładzenia. Możemy sięgnąć po nie również wtedy, gdy chcemy zabezpieczyć końcówki włosów przed rozdwajaniem.

 

Przede wszystkim równowaga

Pamiętajmy, że włosy idealne potrzebują przede wszystkim równowagi w pielęgnacji. Niestety nie istnieje złota proporcja, w jakiej sięgać powinniśmy po poszczególne składniki. Dlatego najważniejszym elementem pielęgnacji fryzury powinna być obserwacja tego, jak zachowują się nasze włosy pod wpływem różnych kosmetyków i olejów. Tylko w ten sposób możemy wypracować swój własny system, który pozwoli nam tak zadbać o naszą fryzurę, by była zdrowa i zawsze prezentowała się pięknie.

0 komentarzy

Dobieramy fryzurę do kształtu twarzy

Często nawet po wizycie u fryzjera mamy wrażenie, że chociaż włosy są świeżo przycięte i ułożone, nie wyglądamy tak dobrze, jak byśmy sobie tego życzyły. Twarz wydaje się zbyt pulchna albo zanadto...

Maska do włosów a odżywka

Doskonale wiemy, że piękna fryzura wymaga regularnego stosowania produktów pielęgnacyjnych. Bez nich nawet najzdrowsze włosy szybko zaczną się rozdwajać, przesuszać i tracić na elastyczności. Co...

Samodzielne farbowanie włosów – co trzeba wiedzieć?

Od czego zależy powodzenie przedsięwzięcia, jakim jest samodzielne farbowanie włosów? Do osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów potrzebujesz: odpowiedniej farby i dobrego przygotowania. O tym,...

3 pomysły na wykorzystanie wody różanej w pielęgnacji

Woda różana powstaje podczas produkcji olejku z kwiatów róży, głównie damasceńskiej. Nazywanie jej produktem ubocznym tego procesu ma charakter umowny, ponieważ ze względu na swoje właściwości jest...

Co trzeba wiedzieć o myciu i odżywianiu siwych włosów?

Nawet jeśli przez całe życie dbałaś o włosy i znasz się na ich pielęgnacji, wraz z pojawianiem się kolejnych siwych kosmyków powinnaś pomyśleć o tym, by nieco zmienić nawyki. Siwe włosy mają...