Dziś, kiedy w modzie jest stosowanie naturalnych kosmetyków, coraz większą popularnością zaczyna cieszyć się koloryzacja włosów za pomocą henny. Wiele słyszy się o zaletach tej metody i o jej dobroczynnym wpływie na włosy. Z drugiej strony pojawiają się opinie, że farbowanie henną nie jest warte wysiłku, jaki trzeba w nie włożyć. Jak to wygląda naprawdę? Jakie są wady i zalety takiej koloryzacji?
Czym jest henna?
Henna to naturalny barwnik powstały z ziół, głównie z lawsonii bezbronnej. W jej składzie nie znajdują się żadne szkodliwe sztuczne składniki, dzięki czemu nie ma tak negatywnego wpływu na włosy jak tradycyjne farby chemiczne. Wręcz przeciwnie – zawiera ona minerały, takie jak wapń, magnez czy potas, oraz witaminy A, B i D, które sprawiają, że włosy wydają się grubsze, zdrowsze i bardziej lśniące. Nie można jednak twierdzić, że ta naturalna mieszanka ziołowa nie ma żadnego niekorzystnego wpływu na włosy – powoduje bowiem ich wysuszanie. Po takiej koloryzacji końcówki mogą więc stać się bardzo zniszczone i przyćmić efekt farbowania. Dlatego też zaleca się, żeby przy koloryzacji henną stosować silne maseczki i odżywki nawilżające.
Piękne refleksy vs nieduża paleta barw
Niewątpliwie zaletą henny jest kolor, jaki możemy za jej pomocą uzyskać. Włosy w przypadku tej koloryzacji nigdy nie sprawiają wrażenia hełmu w jednym, nienaturalnym kolorze. Henna sprawia, że zyskują piękne refleksy, które powodują, iż uzyskany efekt staje się bardzo naturalny. Trzeba jednak liczyć się z tym, że z naturalnych, ziołowych mieszanek jesteśmy w stanie uzyskać mniej odcieni niż w przypadku farb chemicznych. Naturalna koloryzacja pozwala na osiągnięcie głównie odcieni brązów i rudości. Kobiety, które chcą otrzymać bardziej fantazyjne czy jaśniejsze kolory, nadal są skazane na chemiczną koloryzację.

Fotolia #132464141 | Autor: PROMOOVOIR.COM
Ziołowy zapach
Dla niektórych bardzo dużą zaletą henny jest jej zapach, który drażni mniej niż woń farb tradycyjnych. Jest on dość intensywny, ale ziołowy i naturalny, co wielu osobom odpowiada bardziej niż chemiczny zapach innych preparatów do farbowania. Kolejnym niewątpliwym plusem takiej koloryzacji są stosunkowo niskie jej koszty. W porównaniu z dobrymi farbami tradycyjnymi henna wypada korzystnie cenowo, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę, że posiadaczki włosów długich nierzadko muszą wykorzystać dwa opakowania farby.
Planowanie z wyprzedzeniem
Trzeba się jednak liczyć z tym, że na farbowanie henną potrzeba sporo czasu. Mieszanka powinna być rozrobiona na klika godzin przed koloryzacją, by miała szansę się utlenić. W dodatku również po nałożeniu henna potrzebuje dużo czasu, by zabarwić włosy. Niektórym kobietom wystarczają dwie godziny, jednak bywają takie, które muszą czekać na odpowiedni efekt nawet 4-6 godzin. Sporym utrudnieniem jest też bałagan, z jakim wiąże się farbowanie. Jeśli decydujemy się na koloryzację henną, musimy mieć na uwadze, że łazienka, ubrania i ręczniki będą zabarwione i czekać nas będzie sporo sprzątania.
Niewątpliwie jednak przy częstym farbowaniu henna może być dobrym rozwiązaniem. Włosy przy regularnej koloryzacji stają się odżywione, grubsze, mocniejsze i są w zdecydowanie lepszej kondycji niż po farbowaniu zwykłą farbą. Czy warto więc wybrać hennę do koloryzacji? To zależy przede wszystkim od ilości czasu, jaki chcemy poświęcić na zabiegi pielęgnacyjne.
0 komentarzy