Czy włosy rosną szybciej, gdy się je podcina? Ile jest prawdy w tym, że przyzwyczajają się do szamponu? I czy rzeczywiście szkodzi im codzienne mycie? Na temat pielęgnacji włosów słychać wiele opinii, które nie zawsze są prawdziwe. Mnóstwo z nich to mity, które tak dobrze zakorzeniły się w naszej świadomości, że zaczynamy wierzyć w nie niezależnie od tego, co podpowiada nam logika. Dlatego dziś podajemy, które z powszechnie powtarzanych informacji na temat pielęgnacji włosów są fałszywe, i potwierdzamy kilka wartościowych opinii.
Na zniszczone końcówki pomogą kosmetyki
Tę „prawdę” wytrwale przekazuje nam wielu producentów kosmetyków, jednak to nic innego jak funkcjonujący w społeczeństwie mit. Zniszczonych końcówek możemy pozbyć się jedynie poprzez ich ścięcie. Drogeryjne produkty mogą jedynie wygładzić włosy i sprawić, że będą lepiej się prezentować, ale na pewno nie zdołają ich naprawić. Kosmetyki te jednak świetnie zapobiegają niszczeniu końcówek, dlatego warto stosować je po obcięciu włosów, by jak najdłużej cieszyć się piękną fryzurą.
Włosy przyzwyczajają się do szamponu
To akurat zdecydowanie prawda. Włosy przyzwyczajają się nie tylko do szamponu, ale też do odżywki i innych kosmetyków pielęgnacyjnych, dlatego stosowanie przez dłuższy czas tych samych kosmetyków może sprawić, że włosy staną się oklapnięte i będą sprawiały wrażenie przeciążonych. Dlatego co kilka tygodni warto zmieniać produkty do pielęgnacji, a najlepiej stosować kosmetyki zamiennie, by dostarczać włosom różnych substancji odżywczych.
Włosy rosną szybciej, gdy je podcinają
Systematyczne podcinanie nie ma żadnego wpływu na to, jak szybko rosną włosy. Nie sprawia też, że stają się mocniejsze. Nie da się jednak ukryć, że włosy po podcięciu lepiej się prezentują i optycznie zwiększa się ich objętość (ponieważ pozbywamy się słabych, połamanych końcówek), więc mimo wszystko regularne wizyty u fryzjera na pewno wyjdą nam na dobre.
Włosom szkodzi codzienne mycie
Kolejny mit. To, jak często myjemy włosy, powinno zależeć od ich rodzaju. Jeśli zachodzi taka potrzeba, możemy myć je nawet codziennie i nie sprawi to, że będą gorzej się prezentować. Oczywiście należy jednak dobrać odpowiedni szampon, dopasowany do ich potrzeb. O tym, na jaki produkt najlepiej się zdecydować, możecie przeczytać w artykule Wybieramy szampon do włosów.
Stres powoduje wypadanie włosów
Prawda. Długotrwały stres ma bardzo negatywny wpływ na nasz organizm i może między innymi spowodować wzmożone wypadanie włosów. Nie oznacza to jednak, że jeśli w brodziku lub na szczotce znajdziemy kilkanaście włosów, mamy powód do paniki. Codziennie tracimy 50-100 włosów z głowy i jest to całkowicie naturalne. Problem pojawia się dopiero, gdy gubimy ich znacznie więcej.
0 komentarzy