Każdemu zależy na tym, aby jego włosy były zdrowe, elastyczne, mocne, miękkie i lśniące. Niestety, coraz więcej osób narzeka na ich wypadanie – warto więc wiedzieć, co jest przyczyną tej dolegliwości, aby szybko i skutecznie móc z nią walczyć.
Według dostępnych informacji, cykl życia włosa trwa od dwóch do sześciu lat, przechodząc w tym czasie przez trzy fazy. Pierwsza z nich to faza wzrostu i znajduje się z niej około 80% procent włosów. Druga to faza zamierania, trzecią zaś jest faza spoczynku. Mimo wszystko, wspomniany cykl często bywa zaburzony, w związku z czym znaczna część włosów zbyt szybko znajduje się w fazie spoczynku, przez co często zauważamy, że tracimy je na przykład podczas czesania. Dlaczego tak się dzieje i co jest przyczyną tego procesu? Powodów jest sporo, a my przyjrzymy się najważniejszym z nich.
1. Stres
Jedną z najczęściej występujących przyczyn wypadania włosów jest stres, nierzadko idący w parze z przemęczeniem. Tego typu stany znacznie osłabiają organizm, a osłabiony organizm to również słabe, niewłaściwie odżywione włosy. Warto więc zadbać o to, aby odpowiednio wypoczywać i zredukować towarzyszące nam napięcie, a także – aby zadbać o regularną dawkę witamin i składników mineralnych, które z pewnością nas wzmocnią.
2. Zła dieta
Skoro wspomnieliśmy o witaminach oraz składnikach mineralnych, warto kontynuować ten wątek. Jedną z przyczyn wypadania włosów może być bowiem niewłaściwie zbilansowana dieta, pozbawiona najbardziej potrzebnych składników odżywczych lub też nie dostarczająca ich we właściwych ilościach. Pamiętajmy zatem o tym, aby jeść zdrowo i regularnie, rezygnując z częstego sięgania po produkty wysoko przetworzone. Zamiast słodyczy – sięgajmy po owoce, jedzmy pełnoziarniste pieczywo i nie strońmy od warzyw!
3. Niewłaściwa pielęgnacja
Kolejna rzecz – niewłaściwa pielęgnacja. Źle dobrany szampon, nieskuteczna odżywka, czy też źle dopasowane preparaty do stylizacji włosów mogą być przyczyną ich wypadania. Na tym jednak nie koniec – jednym z powodów często bywa także nadmierne suszenie włosów oraz korzystanie z innych akcesoriów, służących do układania fryzur, takich jak prostownica lub lokówka. Niesprzyjające zdrowiu może okazać się również zbyt częste farbowanie oraz rozjaśnianie. Jeżeli chcemy więc eksperymentować z kolorem i uczesaniem włosów, sięgajmy po sprawdzone, bezpieczne patenty i kosmetyki.
To jednak nie wszystko. Nierzadko za wypadanie włosów odpowiedzialne są też choroby tarczycy, anemia, alergie na niektóre składniki, zwarte w stosowanych preparatach, niepożądane działanie przyjmowanych leków, albo choroby skóry głowy, takie jak łuszczyca, grzybica, czy łojotok. Koniecznie miejmy to na uwadze, a w razie zauważenia niepokojących objawów – jak najszybciej skontaktujmy się z lekarzem!
0 komentarzy