Czy zauważyliście, że te same perfumy potrafią inaczej pachnieć na dwóch różnych osobach? Na jednej zapach będzie zachwycający i będzie utrzymywał się przez cały dzień, na innej będzie rozwijał się zupełnie inaczej, a po kilku godzinach nie pozostanie po nim żaden ślad. Dlaczego tak się dzieje? Co wpływa na to, że na każdym człowieku perfumy pachną inaczej?
Rodzaj skóry ma znaczenie
Kluczowe znaczenie dla tego, jak ostatecznie będą pachnieć na nas perfumy, ma skóra osoby, która ich używa. To właśnie ona w największym stopniu wpływa na to, jak zapach będzie się rozwijał i jak długo utrzymywał. Perfumy to przede wszystkim olejki eteryczne, które w styczności ze skórą reagują i wydzielają zapach. Na przykład na skórze suchej perfumy są słabiej odczuwalne, bo wchłania ona olejki zawarte w produkcie. Sebum na skórze tłustej to tłuszcz, który jest nośnikiem zapachu i sprawia, że olejki eteryczne dłużej utrzymają się na naszym ciele, a ich zapach będzie bardziej intensywny.
Temperatura ciała
Sam rodzaj skóry to jednak nie wszystko. O tym, jak ostatecznie będą pachnieć na nas perfumy, decyduje również temperatura ciała. Im wyższa – na przykład, gdy jesteśmy rozgrzani, po wysiłku, na imprezie w tańcu – tym bardziej intensywny jest zapach perfum. Co ciekawe, właśnie dlatego zimą chętniej sięgamy, bo cięższe i bardziej intensywne kompozycje, bo wtedy wydaje nam się, że perfumy są mniej wyczuwalne. Latem natomiast, w upalne dni, zdecydowanie chętniej używamy kompozycji lżejszych i mniej intensywnych.
Wpływ na temperaturę naszego ciała mają także hormony, gruczoły potowe i stres. Czy zauważyliście, że gdy się stresujemy lub pocimy, zapach perfum jest bardziej wyczuwalny?
Co jeszcze wpływa na odbieranie zapachu?
Oprócz wymienionych wyżej czynników, na to, jak te same perfumy będą pachnieć na dwóch różnych osobach ma także pH naszej skóry, faza cyklu w przypadku kobiet, a także to, co jemy!
Tak, nasza dieta również ma duży wpływ na to, jak na naszej skórze ostatecznie rozwiną się perfumy. Jeżeli w naszej diecie obecnych jest dużo intensywnie pachnących produktów, takich jak na przykład czosnek czy cebula, istnieje duża szansa, że ich aromat będzie wydostawał się także przez pory naszej skóry wraz z potem. Zapach ten może wchodzić w reakcję z olejkami eterycznymi zawartymi w perfumach, których używamy i sprawiać, że będą one pachnieć zupełnie inaczej niż w buteleczce, lub na koleżance, czy siostrze.
Co ciekawe również to, czy nasza dieta jest bogata w mięso lub całkowicie jego pozbawiona wpływa na to, jak ta sama kompozycja będzie pachnieć na różnych osobach. Podobno u weganek i wegetarian perfumy pachną mniej intensywnie niż na osobach, których dieta bogata jest w produkty odzwierzęce. Niekorzystnie na ostateczny aromat perfum wpływa też dieta bogata w żywność przetworzoną i fast foody!
0 komentarzy