Perfumy to jeden z kosmetyków, których większość z nas używa codziennie. Zapach to jedna z rzeczy, która wiele mówi o każdym z nas. Dlatego perfumy, poza tym, że muszą nam się podobać, powinny być też dopasowane do naszego temperamentu i stylu życia. Jednak bardzo często zapominamy, że każdy flakonik zawiera substancje, które u niektórych osób mogą wywoływać alergie.
Przyczyny alergii
Perfumy, podobnie jak wszystkie kosmetyki mogą nas uczulać. Dlaczego tak się dzieje? Choć substancje zapachowe, będące głównym składnikiem perfum same w sobie nie są takimi alergenami jak na przykład pyłki roślin, to mogą wywoływać podrażnienia podobne do tych, które występują podczas alergii. Według specjalistów niektóre ze znanych zapachów zawierają substancje, mogące wpływać drażniąco na naszą skórę lub układ oddechowy. Wbrew pozorom jednak to nie syntetyczne substancje są odpowiedzialne za większość uczuleń. Specjaliści ostrzegają, że im więcej do produkcji perfum używamy naturalnych składników, tym większe ryzyko pojawienia się alergii. Szczególnie uważać musimy na niektóre olejki zapachowe (np. z limonki lub kumaryny), a także pewną odmianę mchu występującą w wielu znanych zapachach.
Objawy alergii
Możemy wyróżnić dwa rodzaje reakcji na drażniący składnik: objawy ze strony układu oddechowego i te podobne do kataru siennego (zapchany nos, łzawienie oczu) oraz objawy skórne (m.in. wysypka, zaczerwienienie). Ponadto jeśli po użyciu perfum odczuwamy ból głowy, trudności z oddychaniem, ucisk w klatce piersiowej, kichanie lub zauważymy wysypkę na skórze to prawdopodobnie należymy do osób wrażliwych na niektóre ze składników danych perfum. Szczególną ostrożność muszą oczywiście zachować osoby chorujące na astmę, bo alergia na perfumy może nasilać objawy choroby. Astmatycy są także bardziej podatni na uczulenia i częściej reagują podrażnieniem na substancje zapachowe.
Perfumy dla alergików
Pamiętajmy, że alergia nie oznacza, że musimy całkowicie zrezygnować z używania ulubionych perfum. Osobom, które są podatne na uczulenia, zaleca się używanie lżejszych zapachów i unikanie nut zapachowych, które mogą być przyczyną nieprzyjemnych objawów. Warto też przed zakupem perfum, jeszcze w drogerii lub perfumerii, zrobić próbę uczuleniową. Wybranym zapachem możemy popsikać skórę w jednym miejscu, a następnie odczekać co najmniej 24 godziny, aby sprawdzić czy nie wystąpi uczulenie. Jeśli objawy nie pojawią się, możemy zdecydować się na kupno tego zapachu. Ponadto można również udać się do alergologa i wykonać specjalistyczne testy, które pomogą w określeniu, jakie substancje wywołują u nas niepożądane reakcje. Warto również wspomnieć, że substancje zapachowe występują nie tylko w perfumach, ale także w kosmetykach pielęgnacyjnych, środkach czystości, odświeżaczach powietrza oraz świecach zapachowych. Na szczęście alergia na jeden składnik perfum nie oznacza, że jesteśmy uczuleni na wszystkie substancje zapachowe, dlatego warto obserwować reakcje własnego organizmu i unikać tych, które wywołują nieprzyjemne objawy.
0 komentarzy