Jeśli udało Ci się zapuścić perfekcyjną brodę, pora zadbać o idealne akcesoria do jej pielęgnacji. Codzienne dbanie o zarost nie polega tylko na stosowaniu odpowiednich kosmetyków. Aby włosy układały się w pożądanym kierunku, były lśniące i rosły w zadowalającym Cię tempie, warto zainwestować w dobry kartacz do brody.
Nie miałeś jeszcze do czynienia z tym narzędziem do pielęgnacji brody, a jedynie używasz od czasu do czasu zwykłej szczotki? Przekonaj się, jaką różnicę da regularne stosowanie specjalistycznego kartacza. Dowiedz się, jak znaleźć akcesoria, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagających miłośników pięknego zarostu.
Zalety stosowania kartacza
Używając tej specjalistycznej szczotki do pielęgnacji brody, można nie tylko poradzić sobie z rozczesywaniem bujnego zarostu. Wyposażony w sztywne włosie kartacz skutecznie usuwa martwy naskórek, a wykonywany przy jego użyciu masaż pobudza krążenie i przyspiesza wzrost włosów.
Dlaczego kartacz, a nie szczotka?
Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Kartacz jest właściwie rodzajem szczotki, z tym że nie posiada trzonka, ale jest trzymany w całości w dłoni. Nic nie stałoby na przeszkodzie, by używać do czesania brody zwykłej szczotki, jeśli jednak chcesz robić to zgodnie ze sztuką barberską, niezbędny będzie przeznaczony specjalnie do tego celu kartacz. Pozbawione uchwytu narzędzie jest też mniejsze, a przez to łatwiejsze w przechowywaniu, można je także wygodnie zabrać ze sobą do plecaka czy torby. Ponadto szczotki do włosów mają nieco inny kształt, który uniemożliwia dokładną pielęgnację brody. Kartacz jest wyprofilowany tak, aby jego kształt był odpowiedni dla męskiej twarzy.
Jakie włosie w kartaczu: naturalne czy sztuczne?
Eksperci są w tym punkcie zgodni: najlepsze są kartacze, w których włosie jest wykonane ze szczeciny zwierząt, najczęściej dzików. Warto przy tym pamiętać, że szczecina szczecinie nierówna – za najdelikatniejszą i najbardziej cenną uważa się taką, na której końcach znajdują się jasne cebulki. Oznacza to, że włosy są młode, a w cebulkach znajduje się cenna keratyna, która wygładza i nabłyszcza brodę.
Panowie z krótszym, delikatniejszym zarostem lub wrażliwą skórą mogą odbierać szczecinę z dzika jako zbyt szorstką. Alternatywą dla nich mogą być kartacze z włosia świńskiego.
Kartacz drewniany czy z tworzywa sztucznego?
Zasadniczo nie ma nic złego w używaniu kartaczy z tworzywa sztucznego. Mogą spełniać swoje zadanie równie dobrze, jak kartacze drewniane. Jeśli jednak traktuje się pielęgnację zarostu jako swego rodzaju rytuał, warto zainwestować w wysokiej jakości akcesoria. Kartacze z drewna są droższe, ale trwalsze, mają też elegancki wygląd i doskonale nadają się np. na prezent.
Kartacz z poduszką czy płaski?
Jeśli chodzi o sposób mocowania włosów do drewna, zdania barberów są podzielone. Istnieją dwa rodzaje kartaczy: z poduszką i z włosiem przymocowanym bezpośrednio do drewna. Część specjalistów uważa, że kartacze wyposażone w poduszkę mają lepiej wysklepione włosie, co ułatwia punktowe rozczesywanie włosów na brodzie. Z kolei kartacze bez poduszki są uznawane za trwalsze i łatwiejsze w czyszczeniu.
Podsumowanie
Czy istnieje idealny kartacz do brody? Najlepszy to ten, który spełni Twoje oczekiwania. Warto poświęcić trochę czasu na poszukiwania i wybrać model, który będzie odpowiedni pod względem wielkości, sposobu wykonania i rodzaju włosia. Niezależnie od preferowanego rodzaju kartacza, warto stawiać na produkty wysokiej jakości, polecane przez profesjonalnych barberów.
0 komentarzy