Nawet jeśli przez całe życie dbałaś o włosy i znasz się na ich pielęgnacji, wraz z pojawianiem się kolejnych siwych kosmyków powinnaś pomyśleć o tym, by nieco zmienić nawyki. Siwe włosy mają zupełnie inną strukturę, są bardziej suche, a przez to wymagające. Właściwie dobierając kosmetyki oraz sposób odżywiania, możesz nadal cieszyć się piękną fryzurą bez konieczności farbowania.
Dlaczego siwe włosy potrzebują szczególnej pielęgnacji?
Proces siwienia włosów polega nie tylko na utracie pigmentu. Najnowsze badania pokazują, że wraz z melanocytami za produkcję barwników odpowiadają także keranocyty. Gdy melanocyty stopniowo zanikają, w komórkach włosowych ubywa także keranocytów. To ten proces sprawia, że siwe włosy są sztywne, bardziej szorstkie w dotyku, brakuje im dawnej lekkości. Aby nadal wyglądały atrakcyjnie, trzeba szczególnie zadbać o ich nawilżenie i odżywienie.
W jaki sposób należy myć siwe włosy?
Mogłoby się wydawać, że mycie włosów jest zwykłą, codzienną czynnością, której nie trzeba poświęcać szczególnej uwagi. Wybierając jednak niskiej jakości szampony i wcierając je w głowę w niewłaściwy sposób, można sobie tylko zaszkodzić. Odpowiednie dla włosów siwych będą delikatne kosmetyki o jak najprostszym składzie, na przykład ziołowe. Należy delikatnie wmasowywać je w skórę głowy, bez wcierania w same włosy – tym do mycia wystarczy tylko spływająca podczas płukania piana.
Osoby, które znają się na pielęgnacji siwych włosów, zalecają także, by raz na jakiś czas umyć włosy samą odżywką. U młodszych osób taki zabieg może wywołać efekt nadmiernego obciążenia, jednak w przypadku przesuszonych siwych włosów nie trzeba się tego obawiać. Pozwoli to na głębokie wniknięcie składników odżywczych w głąb włosa.
Jak właściwie zadbać o kolor siwych włosów?
Nie każdy ma szczęście i może cieszyć się idealnie białą siwizną lub efektownymi pasemkami w kolorze soli i pieprzu. U niektórych osób na siwych włosach pojawiają się niepożądane odcienie żółci. W jaki sposób można ich się pozbyć? Z tym problemem poradzą sobie specjalistyczne szampony, które nadają chłodny odcień i redukują żółte tony. Takie kosmetyki mają także działanie wygładzające i sprawiają, że włosy są bardziej lśniące. Szampony i płukanki przyciemniające siwiznę to zdrowa alternatywa dla farbowania.
Najlepsze odżywki do siwych włosów
Jeśli w przeszłości do tematu odżywiania podchodziłaś raczej niefrasobliwie, to w przypadku siwych włosów warto wprowadzić ten zabieg do codziennych rytuałów. Odżywki do siwych włosów powinno się stosować po każdym myciu. Średnio raz na tydzień warto także nałożyć na włosy maskę, która dostarczy im składniki odżywcze w dużych dawkach.
Wybierając odżywkę dla siwych włosów, warto sprawdzić jej skład. Dobrze, jeśli kosmetyk zawiera emolienty – substancje hydrofobowe oraz humektanty. To składniki, które nawilżają włosy oraz na dłużej zatrzymują wodę w jego wnętrzu. Jakich dodatków unikać? Niewskazane dla siwych włosów są silikony, które dają wrażenie wygładzenia, ale na dłuższą metę powodują przesuszenie włosów. Lepiej również unikać protein, które same w sobie są wartościowym składnikiem, ale w przypadku siwych włosów sprawiają, że są one jeszcze bardziej szorstkie i matowe.
0 komentarzy