Choć słowo akord kojarzy nam się przede wszystkim z muzyką, to także bardzo ważne pojęcie w sztuce perfumeryjnej. Obok nut i kompozycji, to właśnie akord stanowi najważniejsze dla projektantów zapachów pojęcie. Co znaczy to słowo? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu.
Akord perfum – co to takiego?
Tworzenie perfum bardzo często określamy mianem sztuki. Aby zaprojektować zapach potrzeba bowiem twórcy o rzadko spotykanych predyspozycjach – mowa oczywiście o niezwykle wyczulonym węchu, który pozwala na komponowanie poszczególnych elementów tak, by stworzyły niepowtarzalne, piękne połączenie.
Każde perfumy, czyli tak zwana kompozycja perfum składa się z kilku, kilkunastu, a w niektórych przypadkach nawet kilkuset składników. Właśnie te składniki dzielimy na akordy zapachowe. Każdy akord natomiast składa się z nut zapachowych, pojedynczym nutom natomiast odpowiadają poszczególne składniki zapachu.
Akord bazowy
Akord bazowy, jak możemy się domyślać po samej nazwie, to składniki perfum, które uwalniają się najwolniej. To właśnie do tej grupy perfum zaliczamy te najcięższe olejki eteryczne oraz substancje, których zadaniem jest przedłużenie trwałości perfum oraz nuty dodające zapachowi głębi. Bardzo często są to składniki, które same w sobie nie pachną ładnie, jednak dzięki swoim właściwościom i dzięki odpowiedniej kompozycji tworzą piękne zapachy.
To właśnie akord bazowy nadaje ostateczny charakter perfumom. W tym miejscu najczęściej znajdziemy takie składniki jak piżmo, ambra, cywet, czy nuty drzewne. Bardzo często są one wyczuwalne nawet po kilku dniach od użycia zapachu.
Akord średni
W akordzie średnim najczęściej znajdziemy substancje zapachowe, których zadaniem jest połączenie akordów bazowych z wysokimi, tak by cała kompozycja tworzyła spójną całość, a nie była podzielona na pojedyncze składniki. To właśnie dzięki użytym tutaj substancjom perfumy tworzą idealną mieszankę. Akord średni nie jest tak trwały, jak akord bazowy, charakteryzuje się większą lotnością, a aromaty w nim zawarte nie są zbyt intensywne.
W akordzie średnim najczęściej stosowane są nuty kwiatowe oraz korzenne.
Akord wysoki
W akordzie wysokim zawarte są przede wszystkim substancje najbardziej lotne i te, które pachną najbardziej intensywnie. To właśnie akord wysoki odczuwamy w momencie otwarcia flakonika lub tuż po aplikacji perfum. Akord ten mimo swojej intensywności bardzo szybko znika, jednak to właśnie on najczęściej decyduje o tym, czy perfumy nam się spodobają.
W akordzie wysokim najczęściej stosowane są lekkie i świeże nuty zapachowe – znaleźć tu możemy zazwyczaj aromaty cytrusowe, owocowe, ziołowe.
0 komentarzy