Co roku setki tysięcy osób na całym świecie pada ofiarą różnego rodzaju chorób przenoszonych przez wirusy, w tym wirus grypy – wydawać by się mogło, że w XXI wieku nie ma mowy o jakiejkolwiek pandemii. Nic bardziej mylnego – mimo ogromnego postępu cywilizacyjnego w dalszym ciągu jesteśmy narażeni na tego typu sytuacje, o czym możemy się przekonać na własnej skórze. Na ustach osób na całym świecie obecny jest bowiem temat koronawirusa, który od kilku tygodni rozprzestrzenia się już nie tylko na terenie Azji, ale coraz bardziej pustoszy kolejne kraje na całym świecie.
Każdego dnia w wiadomościach słyszymy nowe, niepokojące doniesienia również z naszego kraju. Czym tak naprawdę jest nowy koronawirus? Jakie są objawy zakażenia? W jakim sposób można mu zapobiec? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule!
Koronawirus – czym jest i jakie są objawy zakażenia?
Nowy koronawirus, czyli SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Przebieg choroby może się nieco różnić w zależności od indywidualnego przypadku – z całą pewnością nie należy jednak bagatelizować objawów, takich jak: podwyższona temperatura, suchy kaszel i ucisk w klatce piersiowej, duszności, bóle mięśni, zmęczenie i brak apetytu. Każdy organizm jest inny, dlatego ogromnie ważne jest obserwowanie niepokojących zmian i w razie stopniowo pojawiających objawów, zgłaszanie ich lekarzowi lub bezpośrednio pracownikom stacji epidemiologicznej.
Statystycznie to osoby starsze są najbardziej narażone na ryzyko zarażenia się koronawirusem – w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się również osoby z obniżoną odpornością oraz takie, które cierpią na choroby przewlekłe. Wirusa SARS-Cov-2 nie powinny jednak bagatelizować osoby młodsze – każdego dnia obserwuje się bowiem przypadki zachorowań również wśród pacjentów poniżej 40. roku życia. Każdego dnia słyszymy apele o przestrzeganie zasad, które pomogą nam zminimalizować ryzyko zarażenia – powinniśmy ich przestrzegać, ponieważ od tego może zależeć życie nasze i naszych bliskich.
Jak się uchronić przed koronawirusem – kilka najważniejszych zasad
SARS-Cov-2 podobnie jak inne wirusy roznosi się drogą kropelkową – obecnie nie ma jeszcze skutecznej szczepionki, która zapewniłaby skuteczną ochronę przed zakażeniem. Możemy jednak zminimalizować ryzyko jego wystąpienia stosując się do kilku bardzo ważnych zasad, w tym m.in.:
- Podczas kaszlu/kichania zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – możliwie jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do kosza, umyj ręce używając wody i mydła lub żelu antybakteryjnego. Nie zasłaniaj ust dłońmi – w ten sposób możesz przenieść zarazki na inne osoby lub przedmioty.
- Nie dotykaj też dłońmi oczu, nosa i ust – dotykając dłońmi skażonych powierzchni, a następnie dotykając twarzy możesz przenieść wirusa na siebie.
- Wychodząc na zewnątrz pamiętaj by zachować bezpieczną odległość – zwracaj uwagę by nie zbliżać się do innych osób na odległość mniejszą niż jeden metr. Unikaj skupisk ludzkich.
- W momencie gdy zauważysz u siebie lub innego z domowników wyżej wspomniane objawy koniecznie skontaktuj się z lekarzem lub stacją epidemiologiczną – szczególnie zaleca się to osobom, które w ostatnim czasie wróciły z zagranicy, w tym z państw o wysokim ryzyku zakażenia.
Nie zapominaj o myciu rąk kilka razy w ciągu dnia!
Każdy z nas będąc małym dzieckiem pewnie nie raz słyszał od mamy: ,,myj ręce”. Od kilku tygodni zalecenie to nabiera szczególnego znaczenia – odpowiednia higiena może nas bowiem uchronić przed rozprzestrzenianiem się wirusa. Zaleca się aby myć ręce za pomocą wody i mydła przynajmniej kilka razy dziennie – w przypadku kiedy nie masz dostępu do wody dobrym rozwiązaniem jest żel antybakteryjny na bazie alkoholu (min.60%).
Mycie rąk zabija wirusy znajdujące się na powierzchni dłoni. Czynności ta powinna być jednak wykonana w odpowiedni sposób by przyniosła oczekiwane rezultaty. Jak skutecznie myć ręce? Wystarczy, że będziesz przestrzegać kilku kroków:
- W pierwszej kolejności zwilż ręce ciepłą wodą – w zagłębienie dłoni nałóż mydło w płynie.
- Namydl obydwie dłonie po ich wewnętrznej stronie, a następnie spleć palce rozprowadzając mydło między nimi.
- Namydl kciuk jednej dłoni drugą ręką – to samo powtórz przy dłoni.
- Namydl dłonie po ich zewnętrznej stronie; nie zapomnij o nadgarstkach.
- Starannie spłucz dłonie i wysusz je za pomocą ręcznika.
Żele antybakteryjne i rękawiczki – czy warto je stosować?
Jednym z najczęstszych pytań pojawiających się w Internecie są te dotyczące noszenia rękawiczek w momencie wychodzenia z domu – Światowa Organizacja Zdrowia zaleca aby poza domem nosić rękawiczki ochronne. Należy jednak pamiętać by dłonią nie dotykać twarzy. Jednorazowe rękawiczki po powrocie należy ostrożnie zdjąć i wyrzucić do śmietnika, zaś rękawiczki wielokrotnego użytku, na przykład bawełniane należy wyprać w gorącej wodzie z dodatkiem mydła.
Od kilku tygodni ogromną popularnością cieszą się też płyny i żele antybakteryjne, które w wielu sklepach są towarem deficytowym. Nic w tym dziwnego! Żele do czyszczenia rąk o zawartości alkoholu powyżej 80 procent działają wirusobójczo i antybakteryjne, są całkowicie bezpieczne dla skóry oraz świetnie sprawdzają się w sytuacji gdy nie mamy dostępu do wody i mydła (np. podczas zakupów).
0 komentarzy