Konieczność ciągłego depilowania włosków na nogach, rękach czy w okolicach bikini potrafi być naprawdę uciążliwa, zwłaszcza latem, gdy lubimy nosić krótkie sukienki czy kostium kąpielowy. Dlatego też coraz więcej kobiet decyduje się na trwałą metodę usuwania owłosienia, czyli depilację laserową. W jaki sposób ona działa?
Czym jest depilacja laserowa?
Depilacja laserowa pozwala na stałe pozbycie się włosków z wybranych obszarów niemal w stu procentach. Polega na skierowaniu na skórę wiązki lasera, która przenika do włosa i jest pochłaniana przez melaninę w nim zawartą. Następnie zostaje zamieniona w energię, która niszczy odpowiedzialne za wzrost komórki w strukturze włosa oraz mieszki włosowe. Dzięki temu włosy stopniowo przestają odrastać, a te, które się pojawiają, stają się słabsze i jaśniejsze.
Żeby jednak uzyskać całkowicie gładką skórę, potrzeba od kilku do kilkunastu zabiegów – ich liczba jest kwestią bardzo indywidualną. To konieczne przede wszystkim dlatego, że laser działa jedynie na włoski w fazie aktywnego wzrostu, więc jeden zabieg nie jest w stanie usunąć wszystkich. Najszybciej depilacja laserowa działa w przypadku osób, które mają bardzo ciemne, grube włoski – wtedy z reguły wystarcza kilka zabiegów. Jeśli mamy włosy jaśniejsze, ich usunięcie na pewno będzie bardziej czasochłonne, natomiast w przypadku rudych i siwych jest całkowicie niemożliwe.
Jak przygotować się do depilacji laserowej?
Już na kilka tygodni przed rozpoczęciem depilacji laserowej nie należy się opalać ani używać kosmetyków i ziół fotouczulających (na przykład z kremów z retinolem, nagietka, dziurawca). Trzeba też zrezygnować z wszystkich metod depilacji, które polegają na wyrywaniu włosków z cebulkami – na przykład depilacji woskiem czy depilatorem elektrycznym. Zabronione jest także stosowanie samoopalaczy, bo te, podobnie jak naturalne opalanie, zmniejszają skuteczność zabiegu.
Jeśli mieliśmy już wykonaną próbę uczuleniową, przed zabiegiem powinniśmy ogolić wszystkie obszary, które mają zostać mu poddane. W przypadku gdy próba nie została przeprowadzona, lepiej pozostawić włoski, by osoba wykonująca zabieg mogła ocenić ich kolor, wtedy golenie będzie miało miejsce bezpośrednio przed depilacją. Należy też pamiętać, że przed zabiegiem nie możemy smarować skóry żadnym kosmetykiem.
Czy depilacja laserowa boli?
Odczucia związane z depilacją laserową są bardzo różne. Przypadki, że zabieg ten jest dla pacjenta bolesny, bywają jednak niezwykle rzadkie. Z reguły najgorsze, z czym musimy się mierzyć podczas niego, to dyskomfort taki jak delikatne pieczenie lub swędzenie skóry czy zaczerwienia. Jeśli czujemy ból podczas depilacji, warto zgłosić to osobie, która ją wykonuje – może ona wtedy zastosować maść znieczulającą.
0 komentarzy