Kosmetyki do wąsów i brody. Po co je stosować?

utworzone przez | lip 23, 2018 | Z myślą o mężczyznach

Odżywki, balsamy, olejki, woski, pomady, mydła, toniki… Jeszcze nie tak dawno na półkach z kosmetykami dla mężczyzn stały głównie żele pod prysznic i szampony, a teraz wprost mnożą się kosmetyki do pielęgnacji brody i wąsów różnych marek i różnego przeznaczenia. Trudno jest rozeznać się, które z nich naprawdę mogą się sprawdzić i pomóc w codziennej pielęgnacji, a które spokojnie można pozostawić na półce. Na co wpływają poszczególne kosmetyki do brody i wąsów? I czy warto je stosować?

Wielu panów już zdało sobie sprawę, że broda potrzebuje nawet większej uwagi niż włosy na głowie, gdyż jest narażona na ciągły kontakt ze spożywanym jedzeniem i napojami. Dlatego warto sprawić sobie zestaw kosmetyków, które spowodują, że będzie ona zadbana i zdrowa. Jak powinien wyglądać taki niezbędnik?

Szampon do brody

Na pewno podstawą w pielęgnacji brody jest szampon. Broda także może się przetłuszczać, być przepocona czy zakurzona. Jednak mydło nie jest dobrym kosmetykiem do jej oczyszczenia. Sprawia ono, że zarost staje się wysuszony, bardziej łamliwy i pozbawiony zdrowego blasku. Dlatego lepiej sprawdzają się szampony, szczególnie te, które są przeznaczone właśnie do pielęgnacji brody. Zawierają one składniki odżywcze, które zapobiegają jej nadmiernemu przesuszaniu i sprawiają, że łatwiej się ją czesze i układa.

Fotolia #191507070 | Autor: monchak

Olejek

Sam szampon jednak nie zapewni brodzie odpowiedniego poziomu nawilżenia. W tym pomóc może specjalny olejek. Sprawdza się on w sytuacjach, kiedy zarost jest suchy, a skóra pod nim staje się drażliwa i zaczyna swędzieć. Takie olejki mają w składzie szeroką gamę naturalnych składników, które regenerują włosy, sprawiają, że stają się one bardziej miękkie i lśniące.

Olejek do brody najlepiej wcierać rano po umyciu i rozczesaniu zarostu oraz jego osuszeniu. Kilka kropel kosmetyku należy rozetrzeć w dłoniach i wetrzeć w we włosy, ale także w skórę pod nimi, by odżywić naskórek. Produkty tego typu z reguły są dość lekkie i szybko się wchłaniają, dlatego nie musimy bać się, że broda będzie wydawała się przetłuszczona i nieświeża. Przy kupowaniu olejku należy wziąć pod uwagę szczególnie jego zapach – w końcu będzie on nam towarzyszył nieustannie przez cały dzień.

Balsam do brody

Alternatywą dla olejku do brody może być balsam. Pełni on podobną funkcję – nawilża i regeneruje, jednak różni się konsystencją. Podczas gdy olejek jest płynny, balsam przypomina raczej pastę. Może on jednak służyć równocześnie jako kosmetyk do modelowania. Stała konsystencja sprawia, że po jego rozprowadzeniu włosy stają się mniej niesforne i bardziej podatne na układanie.

Wosk do wąsów

Wosk może kojarzyć się z mocno ulizanym, podkręconym wąsem panów w starych filmach, jednak ten kosmetyk można wykorzystać także w innym celu. Odrobina wosku może pomóc w ułożeniu wąsa tak, by włosy układały się bardziej na boki i nie nachodziły na usta. Można oczywiście osiągnąć ten efekt również, przycinając wąsa, ale wtedy może stać się on nieproporcjonalnie mały w stosunku do obfitej brody. Jednak drugą ważną funkcją tego preparatu jest tworzenie warstwy ochronnej, która osłania włosy przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych.

Kosmetyków do pielęgnacji brody i wąsów jest oczywiście wiele więcej. Ich wybór zależy od osobistych preferencji i od potrzeb brody, gdyż, jak wiadomo, różne włosy mają rożne wymagania. Jednak niezbędnik w postaci kilku podstawowych kosmetyków powinien znaleźć się na półce w łazience każdego mężczyzny, który chce, by jego zarost prezentował się elegancko i zdrowo.

0 komentarzy

Dlaczego warto stosować balsamy do brody?

To już kolejny tekst z cyklu poświęconego pielęgnacji brody. Dziś skupimy się na produktach, których nie może zabraknąć w kosmetyczce brodacza, czyli balsamach. Omówimy ich zalety oraz podpowiemy,...

3 wody kolońskie, z których ucieszy się każdy Dziadek

Wielu dziadków, zapytanych o to, co chcieliby otrzymać w dniu swojego święta, odpowiada, że wszystko mają, a do szczęścia są im potrzebne jedynie wnuki. Znalezienie pomysłu na prezent dla takiej...

Męskie perfumy z nutami drzewnymi

Nuty drzewne w perfumach sprawiają, że kompozycje nabierają niesamowitego, głębokiego charakteru. Są ciepłe, bogate i przypominają zapachem las, pełen żywicy, mchu, bujnej roślinności i nieodkrytych...

Fantastyczne męskie perfumy na wiosnę

Mimo że do pierwszego dnia wiosny pozostało jeszcze trochę czasu, warto już teraz pomyśleć o zakupie perfum specjalnie na ten sezon. Dziś skupimy się na kompozycjach zapachowych przeznaczonych dla...

Pielęgnacja skóry po goleniu – poradnik dla mężczyzn

Mówi się, że męska skóra jest grubsza i dużo odporniejsza niż delikatna kobieca cera. Nie znaczy to jednak jeszcze, że nie jest podatna na podrażnienia, zwłaszcza przy goleniu. Dlatego ważna jest...