Każde perfumy składają się z trzech nut zapachowych, które to tworzą niepowtarzalny charakter kompozycji. Każda z nut zaś dzieli się na akordy, wśród których znaleźć możemy wiele substancji i olejków eterycznych o określonych zapachach. Wiele z nich poznajemy już na pierwszy rzut oka, widząc ich nazwę. Należą do nich przede wszystkim zapachy pochodzenia roślinnego.
Istnieje jednak grupa aromatów, których nazwy nie przywołują żadnych skojarzeń, a ich pochodzenie bywa co najmniej zaskakujące. Właśnie o tych substancjach możecie przeczytać w naszym dzisiejszym wpisie. Zapraszamy do lektury.
Piżmo
Piżmo to jeden z najczęściej używanych składników perfum. Znaleźć możemy je przede wszystkim w bazie perfum, nadaje się bowiem doskonale to utrwalania zapachu całej kompozycji. Dlatego też mało kto domyśla się, skąd ten składnik perfum pochodzi. Jest to bowiem substancja pochodzenia zwierzęcego. Piżmo to wydzielina z gruczołów okołoodbytniczych piżmowca. Ma ona postać kruchej masy o zapachu amoniaku, jednak po zmieszaniu z alkoholem nabiera zmysłowego, zwierzęcego aromatu.
Jeszcze do niedawna pozyskiwanie piżma wiązało się z pozbawianiem życia piżmowców, na szczęście już od jakiegoś czasu opracowano mniej inwazyjną technikę pozyskiwania piżma – gruczoły usuwa się obecnie operacyjnie.
Piżmo to także jeden z droższych składników perfum, a jego cena zależy od wysokości, na której żyje piżmowiec. Im wyżej, tym droższy jest ten składnik.
.
.
Cywet
Cywet to gatunek zwierząt, które podobne są do kotów. Zamieszkują one tereny Indii, Senegalu i Gwinei, jednak ze względu na zagrożenie wyginięciem, bardzo trudno spotkać je na wolności.
Podobnie jak w przypadku piżmowców, substancję zapachową również pozyskuje się z gruczołów tych zwierząt. Niestety, by uzyskać cywet, zwierzęta należy wcześniej pozbawić życia. Na szczęście cywetę stosuje się w perfumach dość rzadko.
.
.
Ambra
Ambra to kolejny popularny składnik perfum. Co więcej, jest także niemal najdroższy, ponieważ jest najtrudniejszą do zdobycia substancją. Dlaczego? Ambra to nic innego jak… wymiociny wieloryba, a dokładnie jednej z odmian — kaszalotów. Niestety ssaki te zagrożone są wyginięciem, dlatego ceny ambry sięgają astronomicznych kwot.
Jak wygląda ambra? Substancja ta pojawia się w okolicy żerowania wielorybów. Jest lżejsza od wody, dlatego jej bryły unoszą się na powierzchni oceanu. Mogą one ważyć nawet 20 kg. Ambra ma szarą, żółtą lub brązową barwę i woskowatą konsystencję. Przed wykorzystaniem jej do produkcji perfum musi przejść odpowiednią obróbkę.
Substancja ta jest tak pożądana przez producentów perfum, ponieważ jest doskonałym utrwalaczem i emulgatorem zapachów. Co ciekawe im jest starsza, tym większą ma wartość. Kilogram stuletniej ambry może kosztować nawet kilkanaście tysięcy dolarów. Jej aromat porównywany jest do zapachu morza.
.
.
Kastoreum
Kastoreum to kolejny zaskakujący składnik – pochodzi on bowiem z… napletka samca bobra. Służy ona tym zwierzętom do natłuszczania futra oraz do znaczenia terytorium.
Zebrana substancja poddawana jest suszeniu, w efekcie czego powstaje czerwonobrązowy proszek, a następnie rozpuszczana w alkoholu.
W dużym stężeniu kastoreum ma bardzo mocny, agresywny, rozgrzewający zapach, który jest mocnym stymulatorem zmysł powonienia. W świecie perfum służy on przede wszystkim jako utrwalacz zapachów i najczęściej stosowany jest do produkcji perfum męskich.
.
0 komentarzy