Na pewno każdy z nas wielokrotnie w swoim życiu spotkał się z kilkoma powszechnie znanymi stwierdzeniami na temat perfum i ich stosowania. Czy zastanawialiście się jednak, które z nich są prawdziwe, a które możemy włożyć między bajki? Oto niektóre fakty i mity na temat zapachów.
Testery są trwalsze niż perfumy
Jednym z najpopularniejszych stwierdzeń na temat perfum, jest to, że testery są zawsze trwalsze niż zapach właściwy. Oczywiście jest to mit. Według niektórych teorii producenci celowo podsuwają nam testery, które są trwalsze i bardziej intensywne, by zachęcić nas do kupienia danych perfum. Nie jest to jednak prawdą, bo gdyby rzeczywiście dopuszczali się takiego procederu, nie tylko prawdopodobnie straciliby klientów, ale przede wszystkim łamaliby prawo. Testery wybierane są losowo, spośród perfum przeznaczonych do sprzedaży. Mogą się różnić uboższą szatą graficzną opakowania.
Perfumy należy rozcierać po aplikacji
Jak wielu z nas codziennie po aplikacji perfum, rozciera je nadgarstkami? Niestety jest to duży błąd. Czynność ta nie tylko nie powoduje lepszego rozprzestrzeniania się i utrwalenia zapachu, ale działa wręcz przeciwnie. Rozcierając perfumy, niszczymy cząsteczki zapachu, co sprawia, że kompozycja szybciej paruje, a jej aromat szybciej się ulatnia.
Można testować maksymalnie 3 zapachy naraz
Tym razem stwierdzenie, że nie powinno się testować więcej niż 2-3 zapachów za jednym razem jest prawdziwe. Co więcej, najlepiej wybrać się do perfumerii rano, bo właśnie wtedy nasz zmysł węchu jest w najlepszej formie i jest bardziej wyczulony na nowe zapachy. A dlaczego nie powinno się testować więcej niż trzech zapachów podczas jednej wizyty w perfumerii? Udowodniono, że nasz nos po spotkaniu z więcej niż trzema nowymi zapachami przestaje rozróżniać poszczególne aromaty! Dlatego do perfumerii wybierzmy się rano, a wybór zapachu idealnego rozłóżmy na kilka dni.
Perfumy pachną inaczej na różnych osobach
To stwierdzenie także jest prawdziwe. Temat ten poruszaliśmy już w jednym z naszych poprzednich wpisów, do którego lektury serdecznie zapraszamy. Podsumowując jednak – to, jak perfumy będą pachnieć na naszej skórze, zależy od kilku czynników, wśród których można wymienić geny, rodzaj skóry, dietę, nastrój, przyjmowane leki, temperaturę ciała.
Perfumy nie mają daty ważności
To przekonanie jest mitem. Perfumy, podobnie jak kosmetyki damskie i męskie mają datę przydatności, choć jest ona dużo dłuższa niż większości kosmetyków. Średnio zapachy ważne są przez około trzy lata od daty produkcji, jednak możemy wpłynąć na wydłużenie ich trwałości, na przykład poprzez właściwe przechowywanie ulubionych kompozycji. O tym, jak właściwie przechowywać perfumy pisaliśmy już jakiś czas temu, warto więc zapoznać się z tym artykułem. Datę ważności znajdziemy na każdych perfumach, zazwyczaj oznaczona jest ona symbolem odkręconego słoiczka i liczby, która oznacza liczbę miesięcy, przez jaką będzie ważny produkt.
Jakie mity i fakty na temat perfum jeszcze znacie?
0 komentarzy