Emolienty, humektanty, proteiny – czasami w świecie kosmetyków do pielęgnacji włosów naprawdę można się pogubić. Jak rozróżnić poszczególne składniki i właściwości odżywek, by dostarczyć naszym włosom wszystkie potrzebne im do zdrowia i pięknego wyglądu składniki? Przeczytajcie!
Proteiny
O tym, jak zbudowane są włosy i dlaczego, by były w pełni zdrowe, warto co jakiś czas sięgać po odżywki i maski z proteinami, pisaliśmy już w jednym z naszych poprzednich artykułów. Przypominamy więc, że włosy zbudowane są z aminokwasów, dlatego produkty zawierające keratynę i inne proteiny pozwalają nam uzupełnić ubytki w ich strukturze. Warto więc raz na jakiś czas, jednak niezbyt często sięgać po tego typu kosmetyki, lub zajrzeć do domowej spiżarni i sięgnąć po jajka, jogurt lub kefir i z nich przygotować domową maseczkę, która pomoże odbudować i poprawić wygląd włosów.
Pamiętajmy jednak, że włosy bardzo łatwo możemy przeproteinować i otrzymać efekt odwrotny od zamierzonego. Dlatego po proteiny sięgajmy nie częściej niż raz na tydzień, za każdym razem obserwując wygląd włosów.
Humektanty
Choć nazwa humektanty może brzmieć nieco tajemniczo, tak naprawdę chodzi tu po prostu o substancje nawilżające. W przypadku produktów do włosów są to na przykład substancje naturalne takie jak miód, aloes, mocznik, a także kwas hialuronowy, panthenol czy gliceryna. Mają one zdolność do wiązania i zatrzymywania wilgoci we włosach i sprawiają, że włosy stają się lepiej nawilżone. Dzięki tym substancjom włosy nabierają blasku i stają się miękkie.
Humektanty są niezbędne przede wszystkim w pielęgnacji włosów suchych oraz takich, które podatne są na łamanie i mają tendencję do kruszenia. Pamiętajmy jednak, że podobnie, jak w przypadku protein, także z substancjami nawilżającymi możemy przesadzić. Gdy dostarczamy naszej fryzurze zbyt dużo substancji nawilżających, włosy mogą stać się szorstkie w dotyku lub bardziej puszyć się pod wpływem wilgoci.
Emolienty
Ostatnią grupą substancji, która niezbędna jest w pielęgnacji włosów, są emolienty. To substancje, które działają zmiękczająco zarówno na skórę, jak i na włosy. Często stosowane są także do leczenia skóry bardzo suchej. Do emolientów zaliczamy przede wszystkim tłuszcze i oleje. W połączeniu z humektantami dbają one o nawilżenie włosów.
Emolienty doskonale sprawdzają się w przypadku włosów puszących się i potrzebujących wygładzenia. Możemy sięgnąć po nie również wtedy, gdy chcemy zabezpieczyć końcówki włosów przed rozdwajaniem.
Przede wszystkim równowaga
Pamiętajmy, że włosy idealne potrzebują przede wszystkim równowagi w pielęgnacji. Niestety nie istnieje złota proporcja, w jakiej sięgać powinniśmy po poszczególne składniki. Dlatego najważniejszym elementem pielęgnacji fryzury powinna być obserwacja tego, jak zachowują się nasze włosy pod wpływem różnych kosmetyków i olejów. Tylko w ten sposób możemy wypracować swój własny system, który pozwoli nam tak zadbać o naszą fryzurę, by była zdrowa i zawsze prezentowała się pięknie.
0 komentarzy