Jak powstają perfumy?

utworzone przez | gru 11, 2017 | Zachwycaj zapachem | 0 komentarzy

Ulubione perfumy – to kosmetyk, po który sięgamy niemal codziennie. Przywołują wspomnienia, poprawiają nastrój i bardzo wiele mówią o nas samych. A czy zastanawialiście się kiedyś, jak powstają?

 

Czym są perfumy?

Perfumy to tak naprawdę roztwory substancji zapachowych w alkoholu etylowym i z dodatkiem utrwalaczy zapachu. Nasz ulubiony zapach zamknięty w pięknej buteleczce to efekt długiego procesu, który składa się z kilku etapów, a każdy z nich wymaga wielu umiejętności, a także talentu. Co ciekawe sam proces tworzenia kompozycji zapachowych pozostaje niezmienny od setek, a nawet tysięcy lat.

 

fotolia.com, #94026712 | Autor: iakovlev

 

Po pierwsze – kompozycja

Projektowanie zapachu to jeden z najtrudniejszych elementów powstawania perfum. Niestety nie każdy potrafi tak dobrać składniki, by powstała piękna kompozycja – potrzeba do tego prawdziwego talentu i odpowiedniego „nosa”. Co ciekawe, tak zwany „nos”, czyli projektant perfum bardzo rzadko sprzedaje je pod swoim nazwiskiem. Perfumy, które kupujemy, sygnowane są zazwyczaj nazwą domu mody lub firmy kosmetycznej.

Najdroższe perfumy to efekty pracy prawdziwych mistrzów sztuki perfumeryjnej, którzy potrafią komponować zapachy według określonych wymagań i tworzyć aromatyczne mieszanki, które na długo zapadają w pamięć. Receptury perfum są tajne, by uniknąć ich kopiowania kompozycji.

 

Po drugie – wyjątkowe składniki

Każde perfumy to mieszanka odpowiedniego zestawu składników według specjalnie opracowanej, tajnej receptury. Te składniki możemy podzielić na trzy grupy, ze względu na ich pochodzenie: roślinne, zwierzęce, lub takie, które otrzymywane są w laboratorium, czyli syntetyczne.

Te najdroższe kompozycje powstają z połączenia składników pochodzenia naturalnego – na przykład olejków eterycznych produkowanych z płatków kwiatów. Do niektórych kompozycji wykorzystuje się kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset różnych olejków. Dlaczego są one tak drogocenne? By otrzymać 1 kg olejku eterycznego potrzeba nawet 5 ton kwiatowych płatków!

 

fotolia.com, #171084481 | Autor: adisa

 

 

Po trzecie – proces produkcji

Gdy kompozycja została już zaprojektowana, a poszczególne składniki dobrane, przychodzi czas na wyprodukowanie zapachu. Produkcja perfum polega na rozpuszczeniu odpowiedniej ilości kompozycji zapachowej i utrwalaczy zapachu w alkoholu etylowym. Po pewnym czasie taki roztwór rozcieńcza się wodą, by cała kompozycja miała wybraną moc.

To jednak jeszcze nie koniec tworzenia perfum. Po wymieszaniu wszystkich składników i dodaniu wody, cała kompozycja musi dojrzeć, by mogła rozwinąć pełnię swojego zapachu. Dopiero po pewnym czasie zapach staje się harmonijny i jednolity.

Po tym czasie można do gotowych perfum dodać wybrany barwnik i rozlać do zaprojektowanych wcześniej flakonów. Dopiero po tych wszystkich etapach gotowe perfumy mogą trafić na półki perfumerii.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co mówią o tobie perfumy?

Często zdarza się nam, że spryskując się zapachem, który wprost uwielbia nasza przyjaciółka, czujemy się niekomfortowo. Mimo że możemy obiektywnie uznać go za ładny, podświadomie wiemy, że tak...

Jakie przyprawy spotykamy w perfumach?

Przyprawy są spotykane w składzie niemal każdej kompozycji na jesień lub zimę. Dzieje się tak, gdyż są one doskonałym sposobem na przełamanie słodkich nut, które królują w tych porach roku, a do...

Czym kierować się przy wyborze zapachu na specjalne okazje?

Czym są specjalne okazje? Każdy z nas mógłby udzielić zupełnie różnych odpowiedzi na to pytanie. Nie sposób jednak nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że wydarzenia uznawane za wyjątkowe wymagają...

Sama słodycz – czyli o słodyczach w perfumach

Zapach słodyczy, na przykład karmelu czy cukierków, to jeden z charakterystycznych aromatów, które chyba większości z nas kojarzy się z dzieciństwem i beztroskim czasem. Nic więc dziwnego, że tak...

Dolce&Gabbana – luksus w buteleczce

Każda miłośniczka mody i kosmetyków wie, że istnieje kilka marek i projektantów, których po prostu nie wypada nie znać. Podobnie jest z perfumami. Oprócz kultowych Chanel No.5, na pewno istnieje...