Przyprawy w perfumach

utworzone przez | paź 20, 2017 | Zachwycaj zapachem | 0 komentarzy

Intensywne zapachy gałki muszkatołowej, cynamonu czy goździków nieodłącznie kojarzą nam się z jedzeniem. Jednak przyprawy używane są nie tylko w kuchni – równie często ich charakterystyczne, korzenne aromaty znaleźć możemy także w perfumach. Nadają zapachom głębi i wyrazistości. Jakie przyprawy są najczęściej wykorzystywane przy produkcji zapachów?

 

W sam raz na jesień

Jesienią i zimą chętniej sięgamy po zapachy bardziej intensywne, długotrwałe i wyraziste. Właśnie w takich perfumach najczęściej znaleźć możemy nuty zapachowe pochodzące z przypraw, które sprawiają, że zapach staje się głębszy, bardziej otulający i długo można go wyczuć na ciele i ubraniach.

Do najczęściej wykorzystywanych przy komponowaniu zapachów przypraw należą między innymi kardamon, cynamon, goździki, pieprz czy wanilia. Potrafią cudownie rozgrzać w zimne dni i sprawić, że po użyciu perfum od razu poprawia nam się humor. Jak pachną najpopularniejsze przyprawy używane podczas tworzenia zapachów?

 

Gałka muszkatołowa

Gałka muszkatołowa to tak naprawdę nasiona rośliny zwanej muszkatołowcem. Jej charakterystyczny, intensywny smak często wykorzystuje się w kuchni, jednak jest też popularnym składnikiem perfum, szczególnie męskich. Mocny, słodkawy aromat dodaje zapachom wyrazistości. Co ciekawe, aromat gałki muszkatołowej ma również właściwości relaksujące i łagodzące stres.

 

Nuty zapachowe:

nuta głowy: lawenda, mandarynka, głóg, kwiat muszkatołowca, cedr, bergamotka, rumianek, cytryna,

nuta serca: gałka muszkatołowa, wiciokrzew, goździk, drzewo sandałowe, liść fiołka, jaśmin, konwalia, cedr,

nuta głębi: skóra, bób Tonka, bursztyn, paczuli, piżmo, wetiwer.

 

Kardamon

Ostro-gorzki aromat kardamonu to kolejny chętnie wykorzystywany w perfumach aromat. Od tysięcy lat stosowany w sztuce perfumeryjnej, swoim korzennym aromatem potrafi poprawić humor, rozjaśnić umysł i podobnie jak gałka muszkatołowa, świetnie łagodzi stres. Często stosuje się go w perfumach męskich, ale spotkać go możemy także w perfumach dla pań, w których kardamon najczęściej  znaleźć możemy w nutach głębi.

 

Wanilia

Słodka, aromatyczna wanilia kojarzy nam się przede wszystkim z domowymi wypiekami, ale często gra główną rolę w damskich zapachach. Jej trwały i intensywny aromat najczęściej spotykamy w kompozycjach słodkich i kwiatowych, a także orientalnych. Dodatek wanilii dodaje perfumom zmysłowości, a także działa kojąco.

 

 

Nuty zapachowe:

nuta głowy: melon, kokos, mandarynka, liść czarnej porzeczki, jaśmin, wata cukrowa,

nuta serca: miód, morela, jeżyna, śliwka, orchidea, brzoskwinia, jaśmin, konwalia, czerwone jagody, róża,

nuta głębi: bób Tonka, paczuli, wanilia, czekolada, bursztyn, piżmo, karmel.

 .

Imbir

Rozgrzewający imbir to kolejny składnik, szczególnie perfum z rodziny zapachów orientalnych. Korzenny, odświeżający, słodkawy aromat imbiru bardzo dobrze komponuje się z cytrusowymi aromatami bergamotki i trawy cytrynowej, a także z różą, jaśminem czy miętą.

 

Pieprz

Pieprz czarny, podobnie jak w kuchni, również w perfumach, dodaje kompozycjom głębi i ostrości, świetnie przełamuje słodkie zapachy i sprawia, że nie są one mdłe. Bardzo dobrze komponuje się z innymi przyprawami, ale także z nutami ziół i cytrusów.

Pieprz różowy natomiast to doskonałe uzupełnienie słodkich kompozycji, którym dodaje nieco pikanterii.

 

 

Nuty zapachowe:

nuta głowy: ananas, irys, paczuli, różowy pieprz, hiacynt,

nuta serca: jaśmin, cytryna,

nuta głębi: piżmo, paczuli, wanilia, wetiwer.

 

Cynamon

Cynamon, tak jak i imbir, jest znanym afrodyzjakiem. Jego korzenny, słodki aromat doskonale sprawdza się przełamany cytrusowymi aromatami mandarynki i pomarańczy. Przyciąga uwagę i działa rozgrzewająco, dlatego świetnie sprawdza się w perfumach na jesień i zimę.

 

 

Nuty zapachowe:

nuta głowy: lilia, brzoskwinia, grejpfrut, bergamotka, róża, kardamon,

nuta serca: morela, magnolia, lilia, cynamon, heliotrop, brazylijskie drzewo różane,

nuta głębi: drzewo sandałowe, kokos, wanilia, cedr.

 

Goździki

Intensywny, gorzkawy i korzenny zapach goździków to nieodłączny składnik grzanego wina i piernika, a także… korzenno-ziołowych perfum. Działa odświeżająco, pobudza i dodaje ostrości kompozycjom.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Owoce egzotyczne w perfumach, cz. II

Jakiś czas temu na naszym blogu pisaliśmy już co nieco na temat owoców egzotycznych stosowanych w perfumach. Wówczas poruszyliśmy temat mango, marakui, liczi i kiwi, jednak przecież owoców...

Egzotyczne owoce w perfumach

Im cieplej robi się na dworze, tym chętniej sięgamy po lżejsze i bardziej owocowe perfumy. Korzenne i kadzidlane nuty na chwilę odchodzą w zapomnienie, a ich miejsce zajmują świeże nuty cytrusowe, a...

Jakie błędy popełniają mężczyźni używając perfum?

Perfumy są jednym z kosmetyków, których mężczyźni używają codziennie. Mają one za zadanie podkreślać charakter i osobowość, a także dodawać elegancji i klasy. Niestety często zdarza się, że...

Kastoreum, paczuli, ambra – skąd pochodzą popularne składniki perfum?

Nazwy wielu nawet bardzo popularnych składników perfum brzmią dla nas nieco obco i tajemniczo. Słowa takie jak kastoreum czy ambra kojarzą się z luksusem, ale tak naprawdę niewiele mówią nam o...

Dobieramy perfumy do osobowości

Każda z nas wie, że perfumy należy dobierać do okazji. Innych użyjemy, gdy wybieramy się na wieczorną randkę czy szaloną całonocną imprezę, a czym innym spryskamy się na ważne biznesowe spotkanie....