Intensywne zapachy gałki muszkatołowej, cynamonu czy goździków nieodłącznie kojarzą nam się z jedzeniem. Jednak przyprawy używane są nie tylko w kuchni – równie często ich charakterystyczne, korzenne aromaty znaleźć możemy także w perfumach. Nadają zapachom głębi i wyrazistości. Jakie przyprawy są najczęściej wykorzystywane przy produkcji zapachów?
W sam raz na jesień
Jesienią i zimą chętniej sięgamy po zapachy bardziej intensywne, długotrwałe i wyraziste. Właśnie w takich perfumach najczęściej znaleźć możemy nuty zapachowe pochodzące z przypraw, które sprawiają, że zapach staje się głębszy, bardziej otulający i długo można go wyczuć na ciele i ubraniach.
Do najczęściej wykorzystywanych przy komponowaniu zapachów przypraw należą między innymi kardamon, cynamon, goździki, pieprz czy wanilia. Potrafią cudownie rozgrzać w zimne dni i sprawić, że po użyciu perfum od razu poprawia nam się humor. Jak pachną najpopularniejsze przyprawy używane podczas tworzenia zapachów?
Gałka muszkatołowa
Gałka muszkatołowa to tak naprawdę nasiona rośliny zwanej muszkatołowcem. Jej charakterystyczny, intensywny smak często wykorzystuje się w kuchni, jednak jest też popularnym składnikiem perfum, szczególnie męskich. Mocny, słodkawy aromat dodaje zapachom wyrazistości. Co ciekawe, aromat gałki muszkatołowej ma również właściwości relaksujące i łagodzące stres.
Nuty zapachowe:
nuta głowy: lawenda, mandarynka, głóg, kwiat muszkatołowca, cedr, bergamotka, rumianek, cytryna,
nuta serca: gałka muszkatołowa, wiciokrzew, goździk, drzewo sandałowe, liść fiołka, jaśmin, konwalia, cedr,
nuta głębi: skóra, bób Tonka, bursztyn, paczuli, piżmo, wetiwer.
Kardamon
Ostro-gorzki aromat kardamonu to kolejny chętnie wykorzystywany w perfumach aromat. Od tysięcy lat stosowany w sztuce perfumeryjnej, swoim korzennym aromatem potrafi poprawić humor, rozjaśnić umysł i podobnie jak gałka muszkatołowa, świetnie łagodzi stres. Często stosuje się go w perfumach męskich, ale spotkać go możemy także w perfumach dla pań, w których kardamon najczęściej znaleźć możemy w nutach głębi.
Wanilia
Słodka, aromatyczna wanilia kojarzy nam się przede wszystkim z domowymi wypiekami, ale często gra główną rolę w damskich zapachach. Jej trwały i intensywny aromat najczęściej spotykamy w kompozycjach słodkich i kwiatowych, a także orientalnych. Dodatek wanilii dodaje perfumom zmysłowości, a także działa kojąco.
Nuty zapachowe:
nuta głowy: melon, kokos, mandarynka, liść czarnej porzeczki, jaśmin, wata cukrowa,
nuta serca: miód, morela, jeżyna, śliwka, orchidea, brzoskwinia, jaśmin, konwalia, czerwone jagody, róża,
nuta głębi: bób Tonka, paczuli, wanilia, czekolada, bursztyn, piżmo, karmel.
.
Imbir
Rozgrzewający imbir to kolejny składnik, szczególnie perfum z rodziny zapachów orientalnych. Korzenny, odświeżający, słodkawy aromat imbiru bardzo dobrze komponuje się z cytrusowymi aromatami bergamotki i trawy cytrynowej, a także z różą, jaśminem czy miętą.
Pieprz
Pieprz czarny, podobnie jak w kuchni, również w perfumach, dodaje kompozycjom głębi i ostrości, świetnie przełamuje słodkie zapachy i sprawia, że nie są one mdłe. Bardzo dobrze komponuje się z innymi przyprawami, ale także z nutami ziół i cytrusów.
Pieprz różowy natomiast to doskonałe uzupełnienie słodkich kompozycji, którym dodaje nieco pikanterii.
Nuty zapachowe:
nuta głowy: ananas, irys, paczuli, różowy pieprz, hiacynt,
nuta serca: jaśmin, cytryna,
nuta głębi: piżmo, paczuli, wanilia, wetiwer.
Cynamon
Cynamon, tak jak i imbir, jest znanym afrodyzjakiem. Jego korzenny, słodki aromat doskonale sprawdza się przełamany cytrusowymi aromatami mandarynki i pomarańczy. Przyciąga uwagę i działa rozgrzewająco, dlatego świetnie sprawdza się w perfumach na jesień i zimę.
Nuty zapachowe:
nuta głowy: lilia, brzoskwinia, grejpfrut, bergamotka, róża, kardamon,
nuta serca: morela, magnolia, lilia, cynamon, heliotrop, brazylijskie drzewo różane,
nuta głębi: drzewo sandałowe, kokos, wanilia, cedr.
Goździki
Intensywny, gorzkawy i korzenny zapach goździków to nieodłączny składnik grzanego wina i piernika, a także… korzenno-ziołowych perfum. Działa odświeżająco, pobudza i dodaje ostrości kompozycjom.
0 komentarzy