Czym jest tajemnicze paczuli?

utworzone przez | wrz 5, 2017 | Zachwycaj zapachem | 0 komentarzy

Charakterystyczny zapach paczuli wykorzystywany jest w przemyśle perfumeryjnym od bardzo dawna, jednak wciąż dla wielu z nas pozostaje tajemniczym i orientalnym składnikiem. Jak pachnie sam olejek paczuli, skąd pochodzi i w jakich kompozycjach zapachowych możemy go najczęściej spotkać? Zapraszamy do lektury.

 

Czym jest paczuli?

Nazwa paczuli brzmi bardzo egzotycznie i nic dziwnego – pochodzi ona bowiem z języka tamilskiego i oznacza … „zielony liść”. Roślina ta pochodzi z rodziny jasnotowatych, a naturalnym środowiskiem jej występowania jest Azja, a dokładniej jej tropikalne rejony takie jak Filipiny, Archipelag Malajski i Półwysep Indochiński.

Sama roślina ma bardzo aromatyczne liście, a w okresie jej kwitnienia pojawiają się bladoróżowe lub białe kwiaty. To właśnie zapach jej zielonych liści od dawien dawna wykorzystywany był nie tylko w przemyśle perfumeryjnym, ale również w aromaterapii i medycynie ludowej.

Szczególną popularność olejek, a co za tym idzie zapach paczuli, zdobył w latach 60. i 70. XX wieku i chętnie używany był przez hipisów! Nic dziwnego, jego charakterystyczny aromat wyjątkowo dobrze kojarzy się z Indiami i Orientem.

Sam olejek ma postać gęstego, jasnożółtego lub bursztynowego płynu.

 

fotolia.com, #100003982 | Autor: spline_x

.

Jak pachnie paczuli?

Olejek eteryczny z paczuli otrzymuje się w procesie fermentacji, a następnie destylacji parowej rośliny. Powstały w ten sposób olej ma bardzo charakterystyczny, a przez niektórych uważany również za nieprzyjemny zapach – ziemisty, drzewny, dymny, a nawet nieco zatęchły. Mimo tego olejek z paczuli jest jednym z najpopularniejszych składników, używanych w produkcji perfum. Możemy znaleźć je bardzo dużej części perfum damskich i niemal połowie zapachów dla mężczyzn. Na częstotliwość stosowania olejku z paczuli wpływ ma jeszcze jedna charakterystyczna dla niego właściwość – ma on zdolność utrwalania innych zapachów, a dodatkowo dodaje kompozycjom zapachowym świeżości.

Olejek z paczuli najczęściej spotkać możemy w kompozycjach orientalnych i szyprowych. Świetnie łączy się z drzewem sandałowym i cedrowym, ale także z korzennymi goździkami, lawendą, różą, a nawet cytrusową bergamotką. Zazwyczaj znajdziemy go w bazowych nutach perfum.

Ponadto sam olejek z paczuli ma również szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, a także uznawany jest za afrodyzjak.

 

Perfumy z paczuli

Jak już wspominaliśmy, olejek paczuli jest bardzo ważnym składnikiem wykorzystywanym w przemyśle perfumeryjnym, dlatego też jego aromat znajdziemy w bardzo wielu zapachach. Dziś postanowiliśmy przedstawić nasze ulubione.

Calvin Klein Eternity to świeża, egzotyczna mieszanka kwiatów, ziół i owoców, których aromat przywodzi na myśl letnią łąkę w upalny dzień. Całość dopełniona jest aromatem przypraw i charakterystycznym olejkiem paczuli, który dba o trwałość zapachu. Perfumy idealne dla romantyczek, świetnie podkreślą delikatność i dodadzą magii każdej chwili.

.

Nuty zapachowe:

nuta głowy: mandarynka, frezja, szałwia,

nuta serca: lilia, goździk, jaśmin, fiołek, aksamitka, konwalia, róża, narcyz,

nuta głębi: drzewo sandałowe, ambra, paczuli, piżmo, heliotrop.

 

Lancome La Vie Est Belle to, jak sama nazwa wskazuje, perfumy niosące radość życia, podkreślające zmysłowość i kobiecość. Ten wyjątkowy zapach to kompozycja owoców: gruszki i porzeczki, która łączy się z kwiatem pomarańczy i jaśminu, a całość podkreśla charakterystyczny bób Tonka i orientalny olejek paczuli.

.

Nuty zapachowe:

nuta głowy: czarna porzeczka, gruszka,

nuta serca: irys, jaśmin, kwiat pomarańczy,

nuta głębi: paczuli, bób Tonka, praliny, wanilia.

Szukacie sprawdzonego miejsca, w którym możecie kupić perfumy online? Zapraszamy do naszej perfumerii internetowej Neness. Znajdziecie tam wszystkie wymienione w artykule zapachy i wiele innych, które na pewno zachwycą każdego. Zapraszamy!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Olejki eteryczne w kosmetykach – za czy przeciw?

Olejki eteryczne już dawno przestały być zarezerwowane tylko dla samej aromaterapii. Coraz częściej są one niezbędnym składnikiem kosmetyków pielęgnacyjnych do twarzy, ciała, a także włosów. Jakie...

Zapach na wiosnę. Czego używać, gdy robi się cieplej?

Wiosną przyroda budzi się do życia i my więc chcemy pachnieć inaczej niż zimą. Decydujemy się więc na zapachy, które są lekkie, orzeźwiające, bardziej pasują do wiosennej, słonecznej aury i...

Pieniądze, Napoleon i kot, czyli o najdziwniejszych perfumach na świecie

Na rynku jest mnóstwo perfum o najprzeróżniejszych zapachach. Perfumiarzom coraz trudniej wymyślić coś naprawdę oryginalnego, co przyciągnie uwagę, a tym samym nowych klientów. Dlatego niektórzy z...

Jak powstawały pierwsze perfumy, czyli o historii zapachów

Ludzie od stuleci przekonują się o niezwykłej mocy perfum. Mogą wpływać one na samopoczucie i emocje, uwodzić, kusić i odurzać. Mówią też wiele na temat osoby, która ich używa. Christian Dior zwykł...

Musisz wiedzieć: zapachy idealne na spotkania biznesowe

Wybierając się na ważne spotkanie, warto zadbać nie tylko o elegancki, schludny i dopasowany do okazji strój. Równie ważny jest zapach – najlepsze perfumy to takie, które choć są wyczuwalne w...