Nuty zapachowe

Nuty zapachowe - Perfumeria internetowa Neness.pl

Wydaje się, że każdy wie, czym są nuty zapachowe. Ale czy na pewno? Żeby zrozumieć to pojęcie, należy przyjrzeć się tematowi architektury perfum. Czym innym są bowiem pojedyncze zapachy, łączące je nuty, akordy, a czym innym całe kompozycje zapachowe. Na określone perfumy zapachowe składają się mniejsze jednostki, czyli akordy. Zazwyczaj jest ich od kilku do kilkuset w jednych perfumach. Akordy dzielą się natomiast na nuty zapachowe, w skład których wchodzą pojedyncze zapachy zaliczane do jednej z wielu grup, w tym kwiatowe, owocowe, drzewne, zwierzęce, syntetyczne itd.

Znaleziono produktów: 155

Nuty zapachowe w architekturze zapachu

Nuty zapachowe są grupami zapachów, które perfekcyjnie łączą się, przenikają i uzupełniają. Ich właściwe zestawienie pozwala uzyskać długotrwały zapach, który ewoluuje wraz z każdą kolejną minutą od spryskania. Pierwszymi odczuwanymi zapachami są te wchodzące w skład nuty głowy. Powinna być silna i kusząca, ponieważ to grupa pierwszych zapachów, jakie czuje się przed zakupem perfum. Jest to też nuta ulegająca szybkiemu ulotnieniu - wyczuwa się ją zwykle do kilkunastu minut od nałożenia na skórę. Zazwyczaj dominują w niej zapachy owocowe. Nuta serca pojawia się po kilkunastu minutach od użycia perfum i utrzymuje się do kilku godzin. Jej zadaniem jest łączenie dwóch pozostałych nut i atrakcyjne uzupełnienie nuty głowy. Wykorzystuje się w niej głównie zapachy kwiatowe, czasem korzenne i przyprawowe. Meritum stanowi nuta bazy, nazywana też nutą podstawy. To zapachy, które zaczynają być wyczuwalne po kilkudziesięciu minutach i utrzymują się najdłużej, bo do kilku godzin. Ta nuta decyduje o trwałości i o charakterze perfum. W jej skład wchodzą najmocniejsze zapachy orientalne, drzewne, zwierzęce i inne, wyraziste aromaty.

Różnorodność nut zapachowych

Już pojedyncze zapachy wykorzystywane w perfumach są zwykle dostatecznie intensywne, żeby pobudzić ludzki węch. Oznacza to, że nuty zapachowe muszą być perfekcyjnie dopasowane tak, aby stworzyć doskonałe połączenie zróżnicowanych woni. Prawdziwą sztuką jest więc mieszanie zapachów naturalnych i syntetycznych w taki sposób, aby końcowa substancja dawała oczekiwany rezultat. Tworzenie zachwycających perfum jest pracą opartą na metodzie prób i błędów. Wyraziste i trwałe nuty zapachowe najczęściej łączą zapachy kwiatowe, owocowe, w tym cytrusowe, a także drzewne i żywiczne. Popularne są zapachy orientalne i przyprawowe. Nieco rzadziej stosuje się zapachy ziołowe, wodne, szyprowe oraz syntetyczne, czyli aldehydowe. Zdecydowane różnice pomiędzy poszczególnymi z nich pozwalają tworzyć zrównoważone nuty o długim czasie uwalniania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium