DIY: Jak zrobić żel antybakteryjny samodzielnie w domu?

DIY: Jak zrobić żel antybakteryjny samodzielnie w domu?

Autor: Ekspert - Kategorie : Aktualności
star
star
star
star
star

Aktualizacja:

W reakcji na panującą obecnie w naszym kraju epidemię choroby COVID-19 wywoływaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 (koronawirus) wprowadziliśmy do oferty naszego sklepu gotowy Płyn antybakteryjny, który w tym trudnym dla nas wszystkich okresie, pomoże zachowywać podstawy higieny i dbać o swoje bezpieczeństwo. Jest to idealny środek dezynfekujący i bakteriobójczy.

Płyn antybakteryjny i antywirusowy Neness

Płyn / żel antybakteryjny do rąk Neness - 80%*

Poniżej pierwotny tekst artykułu - dla osób, które być może mają zapas perfum i chciałyby wykorzystać je do przygotowania własnej roboty płynu antybakteryjnego.

----------------------------------------------------------------

Jak zrobić żel do dezynfekcji rąk w warunkach domowych?

Ogłoszona przez WHO pandemia sprawiła, że Polacy ruszyli do sklepów po mydło, żele antybakteryjne i płyny bakteriobójcze, pozostawiając po sobie puste półki. Nie bez powodu – prawidłowa higiena jest jednym z najlepszych sposobów na obronienie się nie tylko przed koronawirusem, ale także bakteriami i zarazkami, które są dosłownie wszędzie. Nie udało Ci się kupić produktu do dezynfekcji? Spokojnie! Wiemy, jak zrobić żel antybakteryjny samodzielnie w domu!

Z czego się składa i jak zrobić płyn bakteriobójczy?

Zanim podpowiemy Ci, jak zrobić żel antybakteryjny samodzielnie, warto sprawdzić, czym jest i do czego tak naprawdę służy. Produkt do dezynfekcji skóry zawiera przede wszystkim alkohol etylowy. Należy pamiętać, że im większe jego stężenie, tym większa skuteczność kosmetyku (GIS podaje informacje, że stężenie powinno być niemniejsze niż 70%). Jeszcze do niedawna na drogeryjnych i aptecznych półkach nie brakowało także mieszanek, które były wzbogacone o składniki nawilżające i zapobiegające przesuszeniu dłoni – glicerynę, betainę, ekstrakt z liści aloesu, panthenol czy ekstrak z bawełny. Głównym zadaniem żelu antybakteryjnego, jak sama nazwa wskazuje, jest zmniejszenie liczby wirusów i bakterii znajdujących się na skórze. Nie bez powodu – w ten sposób chroni on przed zakażeniem. Największą zaletą tego typu produktów jest możliwość stosowania dosłownie w każdej sytuacji. Ich formuła bez problemu się wchłania, nie powoduje powstawania na dłoniach lepkiej warstwy i nie wymaga wycierania rąk. Tego typu płyn bakteriobójczy do dezynfekcji sprawdzi się zarówno w domu, jak i poza nim.

Jak zrobić płyn do dezynfekcji rąk z aloesem w warunkach domowych?

Zastanawiasz się jak zrobić płyn odkażający? Czy wiesz, że nasze perfumetki to nie tylko zapachy, ale także nieoceniony pomocnik w sytuacji, gdy w aptekach i drogeriach brakuje płynów do dezynfekcji rąk? Perfumy bez obaw możesz wykorzystać do samodzielnego przygotowania żelu antybakteryjnego. W tym celu potrzebne będą:

 • dowolna perfumetka o pojemności 33 ml (rodzaj czy zapach nie mają znaczenia – każda mieszanka Neness ma stężenie alkoholu na poziomie 80%) - znajdziesz je tutaj
 • żel aloesowy, który znajdziesz na przykład tutaj: neness.pl/pl/p/Aloe-99-Soothing-Gel-zel-aloesowy-250ml/9533 lub w drogeriach - wystarczy około 20 ml kosmetyku, lub
 • gliceryna, którą kupisz np. w aptece.

Jak z pewnością się domyślasz, perfumy odpowiadają za dezynfekcję skóry, podczas gdy dodatek żelu aloesowego lub czystej gliceryny zapewnia odpowiednie nawilżenie dłoni. Aby zrobić żel antybakteryjny, wymieszaj dokładnie oba produkty (perfumy z żelem aloesowym lub gliceryną) w osobnej buteleczce i gotowe! Wrzuć gotowy kosmetyk do torebki, aby mieć go zawsze pod ręką. Pamiętaj, że trwałość preparatu przygotowanego samodzielnie w domu wynosi od 2 do 12 miesięcy. Taki płyn odkażający spokojnie zabija niechciane bakterie i nie podrażni skóry.

Co można dodać do samodzielnie zrobionego żelu antybakteryjnego?

Jeśli akurat nie masz pod ręką perfum, to bez obaw możesz zastąpić je wysokoprocentowym alkoholem, np. spirytusem.

Pamiętaj, że alkohol poniżej 70% po prostu nie spełnia swojego zadania i nie poradzi sobie z wirusami czy bakteriami. Niezbędne jest również zadbanie o to, aby buteleczka ze zrobionym samodzielnie żelem antybakteryjnym była zawsze szczelnie zamknięta, aby zapobiegać zmniejszaniu się stężenia alkoholu w preparacie.

Do domowej roboty kosmetyku możesz dodać nie tylko żel aloesowy czy glicerynę, ale także olejek herbaciany lub arganowy. Równie doskonale sprawdzi się witamina E, olejek lawendowy, pomarańczowy:

 • https://neness.pl/pl/p/Naturalny-olejek-eteryczny-Pomaranczowy-10ml/17019,
 • https://neness.pl/pl/p/Aromaterapia-Olejek-Pomaranczowy-10ml/12131,
 • https://neness.pl/pl/p/Naturalny-Olejek-Eteryczny-Pomaranczowy-7ml/12118,

goździkowy:

 • https://neness.pl/pl/p/Naturalny-Olejek-Eteryczny-Gozdzikowy-10ml/12044,
 • https://neness.pl/pl/p/Aromaterapia-Olejek-Gozdzikowy-10ml/12130,
 • https://neness.pl/pl/p/Naturalny-Olejek-Eteryczny-Gozdzikowy-7ml/12145

lub z oregano.

Wystarczy uzupełnić gotową mieszankę o kilka lub kilkanaście kropel wybranego olejku eterycznego, aby zapewnić skórze dłoni jeszcze większą ochronę przed wysuszeniem.

PAMIĘTAJ! Perfumy posiadają już olejki eteryczne.

Ważna informacja

W przypadku niedostępności któregokolwiek ze składników "dodatkowych" (aloes, gliceryna czy olejki eteryczne), pamiętaj, że najważniejszym składnikiem żelu antybakteryjnego (ze sklepu czy własnej roboty) jest alkohol, który zabija wirusy i bakterie (jego stężenie powinno być niemniejsze niż 70%). W takim przypadku jeśli posiadasz w domu spirytus lub inny wysokoprocentowy alkohol (np. perfumy) możesz dezynfekować ręce właśnie tym.

Zatem w przypadku braku żelu antybakteryjnego (gotowego, ze sklepu) lub braku składników, które pozwolą na przygotowanie go w domu, możesz skorzystać z (czystej postaci):

 • alkoholu wysoko procentowego (np. spirytus)
 • perfum

W przypadku perfum, "skutkiem ubocznym" będzie ciągnący się za Tobą przyjemny zapach.

Niedrogie i skuteczne rozwiązanie na sytuacje awaryjne

Zostawiłaś samodzielnie przygotowany żel antybakteryjny w domu, a w pobliżu nie ma akurat żadnej łazienki, więc nie masz możliwości umycia rąk? Nie ma problemu – z pewnością masz w torebce poręczny flakonik perfum. Bez problemu możesz użyć ich w "wersji solo" w sytuacjach awaryjnych, aby szybko zdezynfekować ręce (zawartość alkoholu pozwala na skuteczne dezynfekowanie), jednocześnie nie martwiąc się o przesuszoną skórę czy uszczuplenie domowego budżetu. Nie dość, że nasze zapachy zawierają 18% olejków eterycznych, dzięki czemu nie powodują podrażnienia dłoni, to do tego perfumy Neness są niedrogie. Dzięki temu możesz pozwolić sobie na stosowanie ich do usunięcia z rąk szkodliwych bakterii i zanieczyszczeń w każdej sytuacji.

Jak zrobić żel do mycia rąk? - Zadbaj o skórę i jej nawilżenie

Stosując, żele antybakteryjne, czysty alkohol (spirytus) czy perfumy w celach dezynfekcji rąk, pamiętaj o tym aby odpowiednio o nie zadbać stosując nawilżające kremy do rąk.

Zaloguj się, aby ocenić ten produkt

Udostępnij

Dodaj komentarz