20 zł na zakupy w Sheandher.pl
20 zł na zakupy w Sheandher.pl
Jak myć ręce i używać płyny do dezynfekcji rąk?

Jak myć ręce i używać płyny do dezynfekcji rąk?

Autor: Ekspert - Kategorie : Aktualności
star
star
star
star
star

Jak myć ręce i używać płyny do dezynfekcji rąk?

Choroba Covid-19 i wywołujący ją koronawirus SARS-Cov-2 to obecnie tematy, które pojawiają się niemalże na każdym kroku - czytamy o nich w codziennej prasie, słuchamy w radiu i oglądając telewizję. Z dnia na dzień obserwujemy wzrost zachorowań już nie tylko w Azji, ale również w Europie. Każdy z nas ma wpływ na rozwój epidemii koronawirusa - możemy go zahamować między innymi ograniczając wychodzenie z domu i przestrzegając zasad higieny.

Koronawirus podobnie jak inne wirusy przenosi się drogą kropelkową i w chwili obecnej nie wynaleziono jeszcze skutecznej szczepionki. Szczególnie narażone na ryzyko zachorowania są osoby starsze oraz osoby z obniżoną odpornością, w tym cierpiące na choroby przewlekłe. Jakich zasad należy przestrzegać aby zminimalizować ryzyko zarażenia? Jak myć ręce i w jaki sposób używać płynów do dezynfekcji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule!

Przestrzegaj zasad!

Na stronie Ministerstwa Zdrowia i Światowej Organizacji Zdrowia znajdziesz wiele praktycznych informacji, w tym zasady którymi każdy z nas powinien się kierować aby maksymalnie zminimalizować ryzyko zachorowania na Covid - 19. Zaleca się przestrzeganie 5 zasad:

 1. Nie wychodź z domu, jeśli nie musisz - wychodząc unikaj dużych skupisk ludzkich i zachowaj bezpieczny odstęp, najlepiej wynoszący minimum 1,5 metra od drugiej osoby. 
 2. Kichając lub kaszląc zasłaniaj usta łokciem - za pomocą dłoni możesz bowiem przenosić zarazki na inne osoby lub przedmioty. 
 3. Dokładnie myj ręce kilka razy dziennie - gdy jesteś poza domem staraj się korzystać z płynów antybakteryjnych i noś rękawiczki. 
 4. Nie dotykaj twarzy rękami - za ich pomocą możesz przenosić niebezpieczne zarazki. Przed wyjściem na zewnątrz zwiąż włosy w kucyk lub zepnij je spinką - dzięki temu nie będziesz musiała dotykać twarzy.
 5. W przypadku gdy zauważysz u siebie niepokojące objawy, takie jak suchy kaszel, duszności, ucisk w klatce piersiowej czy podwyższoną temperaturę to koniecznie skontaktuj się z lekarzem lub stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Myj ręce kilka razy dziennie!

Pewnie nie raz będą dzieckiem słyszałaś o tym aby myć dokładnie ręce - teraz zalecenie to ma szczególne znaczenie, ponieważ może uchronić Ciebie i Twoich bliskich przed zarażeniem. Ważne jest jednak nie tylko ile razy dziennie myjesz ręce, ale również w jaki sposób to robisz - na stronie Ministerstwa Zdrowia znaleźć można szczegółową instrukcję mycia dłoni. Jak powinno się to robić krok po kroku?

 • Do mycia rąk używaj ciepłej wody z mydłem lub płynu/żelu antybakteryjnego o minimalnej zawartości alkoholu 60%.
 • Zwilż dłonie ciepłą wodą; w zagłębienie rąk nałóż mydło w płynie.
 • Namydl obydwie dłonie po ich wewnętrznej stronie.
 • Spleć palce i dokładnie namydl je, pamiętając o wszystkich zakamarkach.
 • Namydl kciuk jednej dłoni, a następnie powtórz czynność myjąc drugi kciuk.
 • Namydl dłonie po zewnętrznej stronie - pamiętaj również o nadgarstkach.
 • Starannie spłucz resztki mydła i wysusz dłonie. 
 • Cała czynność powinna trwać około 30 sekund.

Używaj płynu do dezynfekcji rąk!

Inną skuteczną metodą walki z wirusami i bakteriami pojawiającymi się na dłoniach są różnego rodzaju preparaty bakteriobójcze i wirusobójcze dostępne na rynku - tego typu rozwiązania szczególnie sprawdzają się w sytuacji kiedy nie mamy dostępu do wody i mydła, na przykład podczas zakupów czy w miejscu pracy. Zasada ich stosowania jest dziecinnie prosta - wystarczy nałożyć odpowiednią ilość takiego płynu w zagłębienie dłoni i dokładnie rozprowadzić preparat po wewnętrznej i zewnętrznej części dłoni, nie zapominając przy tym o trudno dostępnych zakamarkach, takich jak przestrzenie między palcami. 

Żele / płyny antybakteryjne znajdziesz również w ofercie drogerii internetowej Neness - w asortymencie nie mogło zabraknąć preparatów na bazie alkoholu (min.80%), które doskonale sprawdzają się w przypadku dezynfekcji rąk i innych powierzchni, które każdego dnia dotykamy naszymi rękami. Tego typu żele działają bakteriobójczo, odkażająco i przeciwwirusowo - dodatkowym atutem jest fakt, że można ich używać nie tylko podczas zakupów czy wychodząc do pracy, ale również w zaciszu własnego domu. Nie wymagają też spłukiwania wodą, dlatego świetnie sprawdzą się też podczas podróży. 

Wiele osób zastanawia się też czy tego typu preparaty są bezpieczne dla skóry i jak reagują na nie dzieci. Wszystkich rodziców uspokajamy - żele antybakteryjne do odkażania rąk, mimo wysokiej zawartości alkoholu są łagodne dla paznokci (również tych pokrytych lakierem) oraz całkowicie bezpieczne dla delikatnej skóry naszych pociech. Produkty te mogą być stosowane nawet przez długi czas - nie wysuszają skóry, szybko się wchłaniają i nie pozostawia na powierzchni dłoni nieprzyjemnej, lepiącej się warstwy. Płyny dostępne na stronie neness.pl mają wygodna formę aerozolu, dzięki czemu bez problemu rozpylisz je na dłonie. W ofercie znajdziesz zarówno pojedyncze produkty, jak również zestawy składające się z 20 lub 40 sztuk produktu. Dbaj o siebie i swoich bliskich!

Zaloguj się, aby ocenić ten produkt

Dodaj komentarz