20 zł na zakupy w Sheandher.pl
20 zł na zakupy w Sheandher.pl
Jak długo koronawirus utrzymuje się na przedmiotach?

Jak długo koronawirus utrzymuje się na przedmiotach?

Autor: Ekspert - Kategorie : Aktualności
star
star
star
star
star

Od kilku tygodni na ustach wszystkich pojawia się tylko jeden temat - koronawirus. Wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego czym jest SARS-Cov-2 i jak się przed nimi chronić. W wyszukiwarkach Internetowych pojawia się wiele pytań dotyczących między innymi noszenia rękawiczek/maseczek czy dezynfekcji różnego rodzaju przedmiotów, które na co dzień dotykamy - jedno z takich pytań dotyczy przedmiotów codziennego użytku i czasu utrzymywania się koronawirusa na ich powierzchni. 

SARS-Cov-2 to nowy koronawirus wywołujący chorobę Covid -19. Jej przebieg może różnić się w zależności od indywidualnego przypadku - warto jednak zwrócić szczególną uwagę na niepokojące objawy, takie jak m.in.: podwyższona temperatura ciała, suchy kaszel i ucisk w klatce piersiowej, duszności czy brak apetytu. Ministerstwo Zdrowia i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalecają stosowanie się do kilku zasad, w tym: izolacji społecznej, zwiększenia codziennej higieny czy korzystania ze środków dezynfekujących podczas wychodzenia z domu. Dezynfekcja rąk to jednak nie wszystko - nie należy również zapominać o przedmiotach codziennego użytku na których wirus może utrzymywać się nawet przez kilka dni. 

Koronawirus - jak uchronić się przed zakażeniem?

Koronawirus, czyli SARS-Cov-2 podobnie jak inne wirusy przenosi się drogą kropelkową. Niezwykle ważne jest więc przestrzeganie kilku zasad, szczególnie w momencie gdy udajemy się po zakupy czy do miejsca pracy. Pierwsza z nich mówi o unikaniu skupisk ludzkich i zachowaniu bezpiecznej odległości od drugiego człowieka - dobrze aby odległość ta była nie mniejsza niż dwa metry. Drugie zalecenie zakłada używanie rękawiczek ochronnych - możesz korzystać z rękawiczek jednorazowych lub takich wielokrotnego użytku. Te ostatnie należy jednak po każdym wyjściu uprać w gorącej wodzie w celu ich zdezynfekowania.

Ogromne znaczenie ma również przestrzeganie higieny, w tym mycie rąk przynajmniej kilka razy w ciągu dnia. Jak robić to prawidłowo przeczytasz w innych artykułach na naszym blogu. W przypadku kiedy jesteś poza domem i nie masz dostępu do wody z mydłem dobrze jest nosić ze sobą płyn lub żel antybakteryjny, najlepiej taki o wysokiej zawartości alkoholu (minimum 60%). Ostatni ważna zasada - podczas kaszlu/kichania zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką; nie dotykaj też dłońmi oczu, nosa i ust.

Jak dezynfekować przedmioty?

Każdy z nas na co dzień korzysta z telefonu, płaci za zakupy kartą czy zasiada za kierownicą samochodu by udać się do pracy - niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że to właśnie na przedmiotach codziennego użytku gromadzą się bakterie i wirusy, które następnie mogą przenosić się na użytkownika tych przedmiotów. Podobnie jest w przypadku nowego koronawirusa, który za pośrednictwem naszych dłoni może przenieść się na kierownicę auta, portfel czy nawet spinkę do włosów. Na jakie przedmioty powinniśmy więc zwrócić szczególną uwagę? 

  • Smartfon - to w XXI wieku jeden z najczęściej używanych w ciągu dnia przedmiotów. Wykonywanie i odbieranie połączeń, pisanie SMSów czy po prostu przeglądanie stron Internetowych to czynności, które każdy z nas wykonuje w ciągu dnia przynajmniej kilka razy. W przypadku smartfona zarazki gromadzą się na jego obudowie i ekranie - należy o tym pamiętać szczególnie poza domem. 
  • Zegarek/Smartwatch - i jeden, i drugi dobrze jest po każdym wyjściu przetrzeć płynem antyseptycznym. Każdego dnia dotykamy zegarek kilka razy - podczas sprawdzania godziny, w trakcie treningu i zaraz po nim oraz w wielu innych sytuacjach. W ten sposób bezwiednie przenosimy zarazki na jego powierzchnię.
  • Biżuteria (np. obrączka, pierścionek zaręczynowy) - Elementy biżuteryjne, podobnie jak zegarki mogą gromadzić na swojej powierzchni bakterie i wirusy. Dobrze jest więc zadbać o ich odkażanie - możesz to zrobić na przykład za pomocą specjalnych płynów antyseptycznych. 
  • Karta do bankomatu - dotykamy jej kilka razy w ciągu dnia, więc jest ona szczególnie narażona na gromadzenie bakterii i wirusów. Mimo to w wielu przypadkach korzystanie z niej jest bardziej higieniczne niż płacenie gotówką. 
  • Kierownica i kluczyki samochodu - to jedne z ostatnich rzeczy, które dotykamy przed wejściem do domu. Przed ich odłożeniem dobrze je odkazić, na przykład przecierając je chusteczkami nasączonymi płynem na bazie alkoholu.

Jak długo koronawirus utrzymuje się na przedmiotach codziennego użytku?

Naukowcy przekonują, że koronawirus może utrzymywać się na przedmiotach nawet kilka dni - okres ten w wielu przypadkach zależy od wilgotności i temperatury danego przedmiotu i jego otoczenia. SARS-Covid-2 również pod tym względem wykazuje podobieństwo do innych znanych wirusów. Warto również wspomnieć o tym, że nowy koronawirus może przetrwać w aerozolu wytwarzanym przez osobę chorą (podczas kaszlu czy kichania) w pomieszczeniu nawet do 3 godzin.

Ogromnie ważne jest dezynfekowanie nie tylko rąk, ale również wspomnianych już przedmiotów codziennego użytku. W tym celu można wykorzystywać specjalne środki do dezynfekcji urządzeń elektronicznych, jednorazowe nasączone chusteczki, płyny odkażające lub gorącą wodę z mydłem. Wybór konkretnego środka zależy w głównej mierze od rodzaju odkażanej powierzchni. My możemy polecić nasze płyny i żele antybakteryjne.

Zaloguj się, aby ocenić ten produkt

Dodaj komentarz